Po dwudziestu latach dokończą przebudową stacji Łódź Kaliska

PKP Polskie Linie Kolejowe doszły do porozumienia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, czego efektem będzie oddanie do użytku nigdy nie ukończonego wschodniego wiaduktu na stacji Łódź Kaliska. Przebudowa niedokończonego obiektu jest związana z przyszłym połączeniu podziemnym stacji z Łodzią Fabryczną.

Wschodni wiadukt na stacji Łódź Fabryczna nigdy nie był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, bowiem jeszcze przed położeniem torów, w 1998 roku jego budowa została przerwana. Przez ten czas obiekt był nieużywany i zdążył zarosnąć drzewami. Teraz, po 20 latach, prace zostaną dokończone. W ramach przebudowy budowli zostaną przedłużone perony 4 i 5. Peron 6 ulegnie zaś likwidacji. Przy nowych peronach będą zatrzymywać się pociągi udające się w kierunki stacji Łódź Chojny. Dzięki temu zlikwidowana zostanie kolizja przebiegów pociągów w tamtym kierunku z przebiegami pociągów w kierunku Sieradza oraz odciążony zostanie będący obecnie wąskim gardłem prowizoryczny tor łączący zachodnią część stacji z linią w kierunku stacji Łódź Chojny. Tym samym zwiększona zostanie przepustowość stacji, co umożliwi zwiększenie liczby odprawianych pociągów. W przyszłości z torów zlokalizowanych przy wspomnianych peronach będą korzystać także pociągi kursujące tunelem do Łodzi Fabrycznej, który będzie połączony ze stacją Łódź Kaliska.

Otworzenie wschodniego wiaduktu sprawi, że perony będą znajdowały się bliżej przystanków autobusowych i tramwajowych, znajdujących się na al. Bandurskiego, co w połączeniu z budową wind ułatwi przesiadki i zintegruje regionalny i dalekobieżny system transportu kolejowego z systemem łódzkiego transportu miejskiego. Ponadto, udrożnione zostanie zagrodzone obecnie kratą i murem przejście tunelowe, które miało łączyć halę dworca kolejowego z obecnym dworcem autobusowym PKS Łódź, co skróci drogę potrzebną do przejścia między obydwoma środkami transportu. Krótsze i wygodniejsze będzie też dojście na perony czwarty i piąty, za sprawą planowanego do wybudowania drugiego tunelu, prowadzącego na peron piąty, zlokalizowanego na wysokości placu usytuowanego przed dworcem.

Cała inwestycja będzie kosztowała około 40mln zł, z czego około 30mln zł będzie stanowiło dofinansowanie unijne. Wartym odnotowania jest fakt, że warta 500tys. zł dokumentacja niezbędna do ukończenia budowy wiaduktu została sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego. Szacuje się, że prace związane z tym przedsięwzięciem potrwają do końca 2021 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: