Przewozy Regionalne z otwartym dostępem na trzech trasach

Zdjęcie ilustracyjne /Fot. Emil Włuka

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał trzy decyzje o przyznaniu otwartego dostępu na trasach krajowych dla Przewozów Regionalnych. Na dwie trasy Polregio będzie mogło wyjechać już w grudniu tego roku. Przewozy Regionalne mogą uruchomić pociągi komercyjne w trzech relacjach. Decyzje o przyznaniu otwartego dostępu dotyczą tras:

  • Sandomierz – Wrocław Główny – Sandomierz (na okres od 9 czerwca 2019 r. do 31 grudnia 2023 r.),
  • Białystok – Lublin – Białystok (na okres od 10 grudnia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r.),
  • Kraków Główny – Zator (Przeciszów) – Kraków Główny (na okres od 9 grudnia 2018 r. do 9 grudnia 2023 r.).

Pociągi na trasie Sandomierz – Wrocław Gł. pojadą przez Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Częstochowę Stradom, Opole, Brzeg. Kursy planowane są po jednej parze dziennie w piątki i niedziele, a ich obsługę zapewnią EZT EN57ALd.

Pociągi Polregio na trasie Białystok – Lublin pojadą przez Czeremchę, Siedlce, Łuków, Parczew. Kursy planowane są 2 razy dziennie w obu kierunkach w piątki i niedzielę, przy czasie przejazdy około 3 godzin i 50 minut. Z racji przebiegu trasy po liniach niezelektryfikowanych, kursy mają być obsługiwane spalinowymi zespołami trakcyjnymi serii SA137.

Ciekawie zapowiada się linia Kraków Główny – Zator. Pociąg miałby kursować codziennie od 1 maja do 30 września począwszy od roku 2019. Linia ma być uruchamiana we współpracy z Parkiem Rozrywki Energylandia w Zatorze.

To jedynie część tras na które PR złożyły wnioski o otwarty dostęp. Pozostałe wnioski (o których pisaliśmy tutaj) czekają na rozpatrzenie. W przypadku tych trzech połączeń nie wpłynęły od konkurencji wnioski o badanie równowagi ekonomicznej.

Total
15
Shares
Zobacz również: