Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Wrócą pociągi Interregio? Znamy szczegóły tras i taboru

Wzorem PKP Intercity i spółki Arriva swoje wnioski do otwarty dostęp złożyły również Przewozy Regionalne. Pozwoli to na uruchomienie przez przewoźnika komercyjnych połączeń międzywojewódzkich. Niestety większość połączeń ma być obsługiwana zmodernizowanymi i niezmodernizowanymi pojazdami serii EN57 i pochodnych.

Przewoźnik wystąpił do UTK o przyznanie otwartego dostępu na 12 trasach. W większości są to relacje międzywojewódzkie. Do takich należą:

 • Łódź Kaliska – Kraków Główny przez Piotrków Trybunalski i Częstochowę, obsługiwana pojazdami EN57ALd i EN57FPS. Kursy mają być wykonywane od 2020 roku w piątki, soboty i niedzielę raz dziennie, a czas przejazdu ma trwać około 3 godzin i 20 minut.
 • Przemyśl Główny – Lublin przez Przeworsk, Stalową Wolę Rozwadów, Kraśnik, kursująca od grudnia 2019 roku z wykorzystaniem EZT EN57. Uruchomienie połączenia jest uzależnione od ukończenia elektryfikacji linii Stalowa Wola Rozwadów – Lublin.
 • Białystok – Lublin przez Czeremchę, Siedlce, Łuków, Parczew. Kursy planowane są 2 razy dziennie w obu kierunkach w piątki i niedzielę, przy czasie przejazdy około 3 godzin i 50 minut. Wyjątkowo te połączenia z racji przebiegu trasy po liniach niezelektryfikowanych mają być obsługiwane nie pojazdami serii EN57, lecz spalinowymi zespołami trakcyjnymi serii SA137.
 • Sandomierz – Wrocław Gł. przez Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Częstochowę Stradom, Opole, Brzeg. Kursy planowane są po jednej parze dziennie w piątki i niedziele, a ich obsługę zapewnią EZT EN57ALd.
 • Gdynia – Katowice przez Bytom, Tarnowskie Góry, Inowrocław, Bydgoszcz. Trasa wiedzie zatem przez niemalże całą długość linii kolejowej nr 131.Kursy miałby być realizowane w okresie wakacji od 2020 roku z wykorzystaniem pojazdów serii… EN57ALd i EN57FPS, mimo czasu przejazdu wynoszącego aż około 7,5 godziny.
 • Łódź Kaliska – Gdynia Gł. przez Pabianice, Łask, Szadek, Inowrocław, Bydgoszcz.Te kursy również mają stanowić ofertę sezonową. Kursowanie pociągów przewidziano w okresie od 1 lipca do 21 sierpnia 2019 roku codziennie. Czas przejazdu szacowany jest na około 5 godzin a obsługę połączenia mają zapewnić EZT EN57ALd i EN57FPS.
 • Lublin – Warszawa – Terespol przez Dęblin i Łuków. Wniosek złożony jest na obsługę od grudnia 2018 roku, lecz z powodu ciągłej modernizacji linii kolejowej nr 7 uruchomienie połączeń jest mało prawdopodobne, szczególnie, że planuje się obsłużyć je pojazdami serii EN57 ALd.
 • Kraków – Przemyśl standardową trasą przez Rzeszów. Kursy zaplanowane są codziennie w ilości 1 pary pociągów na dobę, obsługiwaną niezmodernizowanymi pojazdami serii EN57 i jej pochodnym, tj. EN57 SPOT, EN71 i ED72.

Oprócz tego przewoźnik planuje uruchomienie 4 tras komercyjnych wewnątrz wojewódzkich w małopolskim i śląskim. Planowane są następujące relacje:

 • Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków lotnisko. Kursy zaplanowane są już od 9 grudnia w liczbie 12 par pociągów na dobę kursujących co godzinę w godzinnym takcie. Nie trudno zauważyć, że połączenia mają być konkurencją dla Kolei Małopolskich. Niestety, tabor przewidziany do obsługi połączeń stanowią stare EN57, EN57 SPOT, EN71 oraz ED72. 
 • Katowice – Częstochowa po standardowej trasie. Tutaj przewidziane jest tylko jednej pary pociągów w godzinach wieczornych w piątki i niedziele, która ma być obsługiwana zmodernizowanym taborem serii EN57ALd i EN57FPS. To połączenie Przewozy Regionalne chcą uruchomić bardzo szybko, bo już od od 10 czerwca.
 • Katowice – Spytkowice przez Mysłowice, Imielin, Oświęcim, Zator. Pociąg miałby kursować codziennie od 1 maja do 30 września począwszy od roku 2019. Tutaj podobnie jak w przypadku połączeń z Wieliczki do krakowskiego lotniska zaplanowane jest kursowanie taboru niezmodernizowanego.
 • Kraków – Przeciszów przez Skawinę, Jaśkowice i Zator. Pociągi mają kursować w tym samym terminie i z wykorzystaniem tego samego taboru jak w przypadku połączeń z Katowic do Spytkowic. Oba połączenia mają być uruchamiane komercyjnie we współpracy z Parkiem Rozrywki Energylandia w Zatorze.

Relacje, w których chce jeździć Polregio często są ciekawe i dotąd nieobsługiwane jak np. Białystok – Lublin czy Sandomierz – Wrocław i są nastawione głównie na przewóz studentów. Część tras, jak na przykład Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko ma stanowić konkurencję dla innych przewoźników. Ciekawe są też zaplanowane połączenia nad morze, uzupełniające siatkę sezonowych połączeń PKP Intercity.

Te dość ciekawe propozycje mają jednak zasadniczą wadę w postaci zaplanowanej obsługi pojazdami serii EN57 i pochodnych, często niezmodernizowanych. Szczególnie w przypadku tras prowadzących do Trójmiasta, z długim czasem przejazdu, będzie to znacząco obniżało komfort podróży. Niestety przewoźnik nie planuje wykorzystać posiadanych zmodernizowanych wagonów klasycznych oraz wagonów piętrowych, zdecydowanie lepiej przystosowanych do obsługi połączeń dalekobieżnych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More