Wrócą pociągi Interregio? Znamy szczegóły tras i taboru

Obecnie najnowocześniejsze EZT w województwie lubelskim to zmodernizowane EN57ALd/Fot. Emil Włuka/zbiorowy.info

Wzorem PKP Intercity i spółki Arriva swoje wnioski do otwarty dostęp złożyły również Przewozy Regionalne. Pozwoli to na uruchomienie przez przewoźnika komercyjnych połączeń międzywojewódzkich. Niestety większość połączeń ma być obsługiwana zmodernizowanymi i niezmodernizowanymi pojazdami serii EN57 i pochodnych.

Przewoźnik wystąpił do UTK o przyznanie otwartego dostępu na 12 trasach. W większości są to relacje międzywojewódzkie. Do takich należą:

 • Łódź Kaliska – Kraków Główny przez Piotrków Trybunalski i Częstochowę, obsługiwana pojazdami EN57ALd i EN57FPS. Kursy mają być wykonywane od 2020 roku w piątki, soboty i niedzielę raz dziennie, a czas przejazdu ma trwać około 3 godzin i 20 minut.
 • Przemyśl Główny – Lublin przez Przeworsk, Stalową Wolę Rozwadów, Kraśnik, kursująca od grudnia 2019 roku z wykorzystaniem EZT EN57. Uruchomienie połączenia jest uzależnione od ukończenia elektryfikacji linii Stalowa Wola Rozwadów – Lublin.
 • Białystok – Lublin przez Czeremchę, Siedlce, Łuków, Parczew. Kursy planowane są 2 razy dziennie w obu kierunkach w piątki i niedzielę, przy czasie przejazdy około 3 godzin i 50 minut. Wyjątkowo te połączenia z racji przebiegu trasy po liniach niezelektryfikowanych mają być obsługiwane nie pojazdami serii EN57, lecz spalinowymi zespołami trakcyjnymi serii SA137.
 • Sandomierz – Wrocław Gł. przez Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Częstochowę Stradom, Opole, Brzeg. Kursy planowane są po jednej parze dziennie w piątki i niedziele, a ich obsługę zapewnią EZT EN57ALd.
 • Gdynia – Katowice przez Bytom, Tarnowskie Góry, Inowrocław, Bydgoszcz. Trasa wiedzie zatem przez niemalże całą długość linii kolejowej nr 131.Kursy miałby być realizowane w okresie wakacji od 2020 roku z wykorzystaniem pojazdów serii… EN57ALd i EN57FPS, mimo czasu przejazdu wynoszącego aż około 7,5 godziny.
 • Łódź Kaliska – Gdynia Gł. przez Pabianice, Łask, Szadek, Inowrocław, Bydgoszcz.Te kursy również mają stanowić ofertę sezonową. Kursowanie pociągów przewidziano w okresie od 1 lipca do 21 sierpnia 2019 roku codziennie. Czas przejazdu szacowany jest na około 5 godzin a obsługę połączenia mają zapewnić EZT EN57ALd i EN57FPS.
 • Lublin – Warszawa – Terespol przez Dęblin i Łuków. Wniosek złożony jest na obsługę od grudnia 2018 roku, lecz z powodu ciągłej modernizacji linii kolejowej nr 7 uruchomienie połączeń jest mało prawdopodobne, szczególnie, że planuje się obsłużyć je pojazdami serii EN57 ALd.
 • Kraków – Przemyśl standardową trasą przez Rzeszów. Kursy zaplanowane są codziennie w ilości 1 pary pociągów na dobę, obsługiwaną niezmodernizowanymi pojazdami serii EN57 i jej pochodnym, tj. EN57 SPOT, EN71 i ED72.

Oprócz tego przewoźnik planuje uruchomienie 4 tras komercyjnych wewnątrz wojewódzkich w małopolskim i śląskim. Planowane są następujące relacje:

 • Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków lotnisko. Kursy zaplanowane są już od 9 grudnia w liczbie 12 par pociągów na dobę kursujących co godzinę w godzinnym takcie. Nie trudno zauważyć, że połączenia mają być konkurencją dla Kolei Małopolskich. Niestety, tabor przewidziany do obsługi połączeń stanowią stare EN57, EN57 SPOT, EN71 oraz ED72. 
 • Katowice – Częstochowa po standardowej trasie. Tutaj przewidziane jest tylko jednej pary pociągów w godzinach wieczornych w piątki i niedziele, która ma być obsługiwana zmodernizowanym taborem serii EN57ALd i EN57FPS. To połączenie Przewozy Regionalne chcą uruchomić bardzo szybko, bo już od od 10 czerwca.
 • Katowice – Spytkowice przez Mysłowice, Imielin, Oświęcim, Zator. Pociąg miałby kursować codziennie od 1 maja do 30 września począwszy od roku 2019. Tutaj podobnie jak w przypadku połączeń z Wieliczki do krakowskiego lotniska zaplanowane jest kursowanie taboru niezmodernizowanego.
 • Kraków – Przeciszów przez Skawinę, Jaśkowice i Zator. Pociągi mają kursować w tym samym terminie i z wykorzystaniem tego samego taboru jak w przypadku połączeń z Katowic do Spytkowic. Oba połączenia mają być uruchamiane komercyjnie we współpracy z Parkiem Rozrywki Energylandia w Zatorze.

Relacje, w których chce jeździć Polregio często są ciekawe i dotąd nieobsługiwane jak np. Białystok – Lublin czy Sandomierz – Wrocław i są nastawione głównie na przewóz studentów. Część tras, jak na przykład Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko ma stanowić konkurencję dla innych przewoźników. Ciekawe są też zaplanowane połączenia nad morze, uzupełniające siatkę sezonowych połączeń PKP Intercity.

Te dość ciekawe propozycje mają jednak zasadniczą wadę w postaci zaplanowanej obsługi pojazdami serii EN57 i pochodnych, często niezmodernizowanych. Szczególnie w przypadku tras prowadzących do Trójmiasta, z długim czasem przejazdu, będzie to znacząco obniżało komfort podróży. Niestety przewoźnik nie planuje wykorzystać posiadanych zmodernizowanych wagonów klasycznych oraz wagonów piętrowych, zdecydowanie lepiej przystosowanych do obsługi połączeń dalekobieżnych.

Total
0
Shares
Zobacz również: