Choć po polskich torach kursuje już kilka lat, Pendolino nadal jest najbardziej prestiżowym pociągiem w ofercie PKP Intercity. Codziennie rusza kilkanaście siedmiowagonowych składów, by wozić pasażerów na głównych trasach kraju.
Spis treści
Pendolino – podstawowe informacje
Pendolino, oznaczające w języku włoskim „wahadełko”, to elektryczne pociągi produkowane przez firmę Alstom. Pojazdy te wykorzystywane są przez przewoźników między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Chinach, Rosji czy w USA. Po polskich torach kursują od prawie 10 lat w barwach PKP Intercity, obsługując kategorię Express Intercity Premium (EIP).
Pierwsze plany wprowadzenia tych składów do polskiego taboru pojawiły się w 1998 roku. Umowę na zakup 20 składów Pendolino z przedsiębiorstwem Alstom Transport podpisano dopiero pod koniec maja 2011 roku. Kontrakt o wartości 665 milionów euro (2,64 mld zł), oprócz dostawy 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych, obejmował też budowę zaplecza technicznego w Warszawie. Nowe obiekty służą wyłącznie do obsługi nowych pociągów.
Konstrukcja zamówionych przez narodowego przewoźnika pojazdów nie posiada wychylnego pudła czyli jednej z podstawowych cech składów Pendolino. Mechanizm taki pozwala „wchodzić w zakręty” bez konieczności zwalniania.
Parametry polskich Pendolino:
- Masa służbowa – 410 t
- Długość – 187,4 m
- Szerokość – 2,8 m
- Wysokość – 4,1 m
- Przyspieszenie rozruchu – 0,49 m/s²
- Maksymalna prędkość eksploatacyjna – 250 km/h
- Liczba miejsc siedzących – 402
Pendolino – rozkład jazdy i oferty
Pociągi typu Express Intercity Premium obsługują połączenia pomiędzy największymi polskimi miastami, łącząc południe i północ kraju. Po raz pierwszy w regularnym rozkładzie Pendolino pojawiło się 14 grudnia 2014 roku. Przewoźnik skierował pojazdy do obsługi relacji łączących Warszawę z Gdynią, Katowicami, Krakowem, i Wrocławiem. W kolejnych latach trasę części z nich wydłużono do Bielsko-Białej, Gliwic, Rzeszowa. Kołobrzegu oraz Jeleniej Góry. Do tego ostatniego miasta pociągi premium już nie docierają.
Warszawa – Gdańsk – Gdynia – Kołobrzeg
„Wahadełko” na trasie z Kołobrzegu do Warszawy zatrzymuje się na stacjach: Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Lębork, Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Główny, Tczew, Malbork, Iława, Działdowo, Ciechanów, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia. Większość pociągów kończy i zaczyna bieg w Gdyni Głównej, zaś część między Gdańskiem Głównym a Warszawa Wschodnią nie zatrzymuje się.
Warszawa – Kraków – Rzeszów
EIP kursujące na trasie z Rzeszowa do Warszawy zatrzymuje się na stacjach: Rzeszów Główny, Dębica, Tarnów, Bochnia, Kraków Płaszów, Kraków Główny, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna oraz Warszawa Wschodnia. Większość pociągów kończy i zaczyna bieg w Krakowie. Do Rzeszowa kursuje tylko jedna para pociągów dziennie.
Częstym zabiegiem rozkładowym PKP Intercity jest uruchamianie Pendolino w relacji Gdynia – Gdańsk – Warszawa – Kraków. Jest to połączenie dwóch wyżej opisanych relacji.
Warszawa – Opole – Wrocław
Express Premium jadący z Wrocławia do Warszawy zatrzymuje się na stacjach: Wrocław Główny, Brzeg, Opole Główne, Lubliniec, Częstochowa Stradom, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna oraz Warszawa Wschodnia.
Warszawa – Katowice – Gliwice
Pociągi Pendolino na trasie z Wrocławia do Warszawy zatrzymują się na stacjach: Gliwice, Zabrze, Katowice, Sosnowiec Główny, Zawiercie, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.
Warszawa – Katowice – Bielsko-Biała
Express Intercity Premium na trasie z Bielsko-Białej do Warszawy zatrzymuje się na stacjach: Bielsko-Biała Główna, Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Tychy, Katowice, Sosnowiec Główny, Włoszczowa Północ, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna oraz Warszawa Wschodnia. PKP Intercity uruchamia w tej relacji tylko jedną parę pociągów dziennie.
Czas przejazdu Pendolino na popularnych trasach
- Warszawa – Gdańsk – 2:30h
- Warszawa – Kraków – 2:30h
- Warszawa – Kołobrzeg – 5:20h
- Warszawa – Katowice – 2:25h
- Warszawa – Wrocław – 3:50h
- Gdynia – Kraków – 5:40h
Podane czasy są orientacyjne – mogą się różnić w zależności od kursu.
Zakup biletów na Pendolino
Przejazd polską koleją dużych prędkości nie należy do najtańszych. Przewoźnik wysoko wycenił wyższy komfort jazdy, a przede wszystkim oszczędność czasu. Ceny biletów wahają się od 29 do 225 złotych (bilet normalny). Przedsprzedaż miejscówek rozpoczyna się na 30 dni przed odjazdem składu. Bilet kolejowy można zakupić jedynie przed rozpoczęciem podróży. Konduktorzy nie prowadzą sprzedaży. Można je kupić jedynie:
- przez stronę internetową PKP Intercity lub jednego z pośredników,
- przez aplikację IC Mobile Navigator,
- w kasie biletowej,
- w biletomacie.
Klienci PKP Intercity muszą pamiętać, że czasami kasy biletowe są nieczynne, warto więc szybciej zaplanować, gdzie zapłaci się za przejazd. Pasażer zawsze otrzyma miejscówkę, w Pendolino nie ma bowiem rezerwacji bez gwarancji miejsca do siedzenia.
Na przejazd EIP obowiązują ulgi ustawowe oraz handlowe. Warto jednak pamiętać, że niektóre ulgi są dostępne jedynie w pociągach TLK, IC oraz EIC. Na Pendolino nie obowiązuje np. zakup biletów dla małych grup podróżnych (Oferta handlowa PKP IC wynosząca -30%). Ulgi dla dzieci i młodzieży w pociągach ekspresowych (czyli też EIC i EC) nie obowiązują w „jedynce”. Warto szukać biletów tańszych, podobnie jak w przypadku linii lotniczych, szybszy zakup biletu pozwala oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent.
Wyposażenie pociągu
Na pokładzie pociągu znajdują się łącznie 402 miejsca, w tym 45 w pierwszej i 357 miejsc w drugiej. Jeden z wagonów 2 klasy pozwala podróżować w strefie ciszy.
Tabor jest klimatyzowany. W wagonie numer 3 znajduje się strefa barowa WARS, w której można kupić napoje, przekąski oraz posiłki. Przy każdym siedzeniu znajduje się gniazdko elektryczne, do których można podpiąć ładowarkę do laptopa lub telefonu. Pasażerowie korzystający z oferty EIP mają dostęp do Wi-Fi.
Pociąg premium narodowego przewoźnika oferuje też miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz przestrzeń do przewozu rowerów.
1 klasa Pendolino
Wagon pierwszej klasy oznaczony numerem 1 stanowi czoło pociągu, gdy pociąg jedzie w kierunku południowym czyli m.in. Krakowa, Katowic czy Rzeszowa. Wagon numer 1 jest na końcu pociągu gdy pociąg jedzie w kierunku północnym czyli w kierunku Trójmiasta.
Podróżni do wyboru mają 45 miejsc. Są podzielone na rzędy 2+1 – oznacz to, że miejsca są szersze niż standardowo. Podróżując „jedynką” możemy liczyć na poczęstunek oraz dwa napoje. Do wyboru jest kawa, herbata, sok pomarańczowy, sok jabłkowy, cola oraz woda mineralna. W ramach posiłku pasażer może wybrać brioszki lub sałatkę. Każde z dań występuje w dwóch wersjach – mięsnej oraz wegetariańskiej.
2 klasa Pendolino
Jakość podróży w drugiej klasie szybkich pociągów EIP nie odstaje od przejazdu innymi zespolonymi zespołami trakcyjnymi. Do dyspozycji pasażerów są rozkładane fotele, indywidualne lampki oraz gniazdka 230 V. Nie ma gniazdek USB. Podczas podróży obsługa WARS rozdaje poczęstunek w postaci wody mineralnej 0,5 litra.
Strefa Ciszy
Strefa Ciszy to wydzielony wagon, przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju. Za przejazd w Strefie Ciszy przewoźnik nie pobiera dodatkowych opłat. W Pendolino strefa ciszy znajduje się w wagonie oznaczonym numerem 7.
Rozkład miejsc w pociągu Pendolino
Zobacz, gdzie znajduje się Twoje miejsce w pociągach EIP. Poniższy schemat zawiera rozkład miejsc, okien oraz innych elementów wyposażenia w pociągach Express Intercity Premium.
Silniki znajdują się w wagonach numer 1, 2, 6 i 7. Pantografy znajdują się na dachu 3. 4. 5. i 6. wagonu. W miejscach, gdzie znajduje się pantograf, półka na bagaż jest nieznacznie niższa.
Ciekawostki o Pendolino
Pociągi Pendolino mogą poruszać się z prędkością do 250 km/h, ale z powodu ograniczeń infrastruktury kolejowej w Polsce, ich prędkość jest ograniczona do 200 km/h.
Rekord prędkości na polskich torach padł podczas próbnego kursu Pendolino w 2013 roku, kiedy to pociąg osiągnął prędkość 293 km/h.
Nazwa „Pendolino” pochodzi od technologii przechyłowej, która pozwala pociągom pokonywać łuki na trasie z większą prędkością, bez zwiększania sił odśrodkowych odczuwanych przez pasażerów.
Wnętrze pociągów Pendolino zostało zaprojektowane przez włoską firmę Bertone, która jest również znana z projektowania samochodów takich marek jak Lamborghini czy Ferrari.
Pytanie i odpowiedzi
Jaką prędkość rozwija Pendolino?
Fabrycznie pojazd przystosowany jest do jazdy nawet 250 kilometrów na godzinę. Jednak zgodnie z rozkładem jazdy pociągi kursują maksymalnie 160 lub 200 kilometrów na godzinę.
Jaki poczęstunek w Pendolino?
W drugiej klasie poczęstunek składa się jedynie z wody gazowanej lub niegazowanej. W pierwszej do wyboru są dwa napoje oraz drobny posiłek.
Czy w Pendolino jest WiFi? Jak działa?
Tak, na pokładzie Pendolino znajduje się sieć wi-fi. Anonimowy dostęp pozwala na surfowanie po sieci przez 15 minut. Jeżeli chcemy dłużej korzystać z darmowego internetu musimy podać swojego maila oraz wyrazić zgodę na jego przetwarzanie. Jakość sygnału wifi zależy od miejsca, gdzie obecnie znajduje się pociąg. Na terenach niezurbanizowanych jakość połączenia jest gorsza.