Maszynista – zawód z przyszłością i gwarancją pracy

Praca jako maszynista to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa /Fot.Jakub Murat/CC BY-SA 4.0

Maszynista to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów w transporcie zbiorowym. W ciągu 5 lat, z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego z zawodu będzie mogło odejść ok. 5 tys. maszynistów. To stworzy wiele miejsc pracy, które będzie trzeba obsadzić. Jak zostać maszynistą?

Perspektywy zatrudnienia w zawodzie maszynisty

Obecnie w kraju najliczniejszą grupą wśród maszynistów są pracownicy w wieku 55-60 lat. Trzykrotnie mniejszą w stosunku do liczby maszynistów zbliżających się do wieku emerytalnego grupę stanowią młodzi pracownicy. Dlatego też, praktycznie wszystkie firmy kolejowe poszukują osób, które chcą podjąć pracę jako maszynista. Bardzo często oferują sfinansowanie szkolenia lub nawet same takie szkolenia organizują.

Kto może zostać maszynistą?

Niestety nie każdy może zostać maszynistą. Warunki, jakie musi spełnić kandydat określają przepisy. Kandydat musi mieć ukończone 20 lat, posiadać zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne, posiadać wykształcenie minimum średnie (matura nie jest wymagana) oraz spełniać dość restrykcyjne warunki zdrowotne – fizyczne i psychofizyczne. Badania lekarskie skupiają się głównie na wzroku i słuchu kandydata, które muszą być bez zarzutów. Z dalszej rekrutacji mogą wykluczyć kandydata niektóre choroby przewlekłe jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Oprócz wymagań formalnych, przewoźnicy stawiają swoje wymagania kandydatom na maszynistę. Jakie cechy powinien posiadać idealny pracownik? – Odpowiedzialność, dokładność, dyspozycyjność, a także umiejętność organizacji pracy, wysoka odporności na stres – wylicza Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Jak wygląda proces zdobywania uprawnień?

Kandydat na maszynistę w pierwszej kolejności odbywa dwu lub trzymiesięczne szkolenie z zasad funkcjonowania kolei i przepisów, które kończy się egzaminem na licencję maszynisty. Licencja jest wstępem do dalszego procesu szkolenia i zdobywania kolejnych umiejętności.

Maszynista, który posiada już licencję, zostaje zatrudniony u przewoźnika. Tam odbywa szkolenie na świadectwo maszynisty. Szkolenie, obejmujące część teoretyczną i praktyczną, trwa około 2300 godzin (mniej więcej 15 miesięcy). Mniej więcej połowę tego czasu kandydat spędzi w kabinie, jeżdżąc w trasy z doświadczonymi kolegami.

Jak wyglądają pierwsze dni w pracy jako maszynista?

Każdy z przewoźników ma opracowany własny sposób wdrożenia w obowiązki nowego maszynisty. – PKP Intercity właśnie wdrożyło dokument określający proces adaptacji zawodowej maszynisty po zdanym egzaminie kwalifikacyjnym na świadectwo maszynisty. Zdobywanie praktycznych doświadczeń zostało podzielone na cztery etapy, a czas nabywania umiejętności obsługi pojazdów trakcyjnych trwa dwa – trzy lata – mówi nam Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity.

Również w Kolejach Mazowieckich nowy maszynista swoje pierwsze tygodnie spędzi na zapoznawaniu się z pojazdami oraz trasami. – Pierwszy etap pracy maszynisty, po zdaniu wszystkich egzaminów, polega na odbywaniu jazdy w celu zapoznania się z odcinkami linii kolejowych. Nowi maszyniści wyposażani są w telefony, tablety służbowe, przydzielani są do maszynistów instruktorów. Wyznaczani są na służby, zaczynają oni samodzielnie prowadzić pociągi według posiadanych uprawnień oraz znajomości linii. Następnie sukcesywnie zapoznają kolejne linie według potrzeb Sekcji Eksploatacyjnych. Następny etap, po nabraniu doświadczenia, to szkolenia na kolejne typy pojazdów – wyjaśnia Donata Nowakowska z Kolei Mazowieckich.

Ile zarabia maszynista?

Osoba, która rozpoczyna swoją karierę w spółce kolejowej, nie może liczyć na zbyt wysokie zarobki. W trakcie szkolenia kandydaci na maszynistów otrzymują około 2500 zł brutto. Wysokość oczywiście zależy od spółki oraz indywidualnych ustaleń.

Dużo więcej zarobi maszynista z pełnymi uprawnieniami. Według raportu Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń maszynista w Polsce zarabia średnio 5200 złotych brutto. Są jednak przewoźnicy, którzy gotowi są zapłacić maszynistom nawet 7000 złotych miesięcznie.

Oprócz wynagrodzenia, pracownicy mogą oczywiście liczyć na benefity pozapłacowe. Największym jest oczywiście „ulga kolejowa” pozwalająca na podróż pociągami z ponad 90% zniżkami. Dodatkowo pracodawcy zazwyczaj oferują też kandydatom karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczenie grupowe.

Zobacz również: