Jak zwrócić bilet kolejowy? PKP Intercity, Polregio, lokalni przewoźnicy

Zwrot biletu PKP w kasie i online

Prawie każdy chociaż raz musiał zrezygnować z zaplanowanej wcześniej podróży. W przypadku przejazdu pociągami zwrot biletu za niewykorzystany przejazd jest prawie zawsze możliwy. Sprawdzamy, jak otrzymać zwrot środków za zakupiony bilet kolejowy. O czym warto pamiętać w przypadku zwracania biletu PKP?

Kiedy można zwrócić bilety kolejowe?

Wszyscy działający w Polsce przewoźnicy kolejowi dają klientom możliwość dokonania zwrotów biletów. Zasady, na jakich możliwa jest rezygnacja z podróży określona jest w ogólnych przepisach przewozowych oraz w regulaminach poszczególnych przewoźników. Każda z kolejowych firm ma własne zasady zwrotu biletów – nie da się zatem przygotować jednej instrukcji. Są jednak zasady, które są uniwersalne dla wszystkich przewoźników.

Zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet można uzyskać jedynie przed wyjazdem pociągu ze stacji od której został sprzedany. Przewoźnicy wymagają, aby zwrot odbył się maksymalnie kilka minut wcześniej. Bilety PKP Intercity można zwrócić najpóźniej 5 minut przed planowanym odjazdem pociągu, a w przypadku przewoźników regionalnych jest to zazwyczaj 15 minut.

Warto również pamiętać, że części biletów nie można oddać. Kupując bilet promocyjny, pasażer powinien liczyć się z tym, że w zamian za niższą cenę biletu może mieć ograniczone warunki zwrotu lub wymiany biletu. Takie ograniczenie występuje m.in. w przypadku zakupu promocyjnych biletów międzynarodowych w PKP Intercity.

Koszty związane ze zwrotem

Zwracając bilet musimy się liczyć, że zazwyczaj nie otrzymamy pełnej kwoty zapłaconej przy zakupie. Przewoźnicy pobierają prawo pobierania odstępnego. Jego wysokość jest uzależniona od firmy w której kupiliśmy bilety. Zazwyczaj wynosi od 5 do 15% wartości biletu.

Jeżeli chcemy jedynie zmienić dzień lub godzinę podróży, możemy skorzystać z opcji wymiany biletu. Wówczas przewoźnicy nie pobierają odstępnego. Zwykle taka wymiana możliwa jest tylko raz, a na nowym bilecie pojawi się informacja o zmianie daty lub godziny odjazdu. Zgodnie z prawem zmiana umowy przewozu może dotyczyć wyłącznie terminu odjazdu, miejscowości przeznaczenia lub klasy pociągu. Zmiana np. stacji początkowej oznacza konieczność konieczny będzie zwrot i zakup nowego biletu.

Jeżeli kupiliśmy bilet na miejsce leżące, miejsce w wagonie sypialnym lub w tzw. Strefie Komfortu, przewoźnik nie zwróci części opłaty dotyczącej tej usługi. Otrzymamy jedynie część opłaty za przejazd pomniejszony o odstępne.

Zwrot częściowo wykorzystanego biletu

Zgodnie z prawem, pasażer może przerwać podróż w dowolnym momencie i domagać się częściowego zwrotu pieniędzy. Aby móc to zrobić należy zgłosić się do obsługi pociągu (lub kasy w miejscu przerwania podróży) w celu uzyskania odpowiedniego poświadczenia, że faktycznie nastąpiła zmiana w planie podróży.

Podróżny otrzyma mniej więcej takie poświadczenie:

„Rezygnacja z przejazdu od stacji …… do stacji przeznaczenia, zgłoszona w poc. nr …… dnia …..”.

Mając potwierdzone przerwanie podróży, możliwe jest ubieganie się o odzyskanie części pieniędzy, zazwyczaj w formie reklamacji.

Zwrot błędnego biletu

Jeżeli kupiliśmy bilet, który przez pomyłkę został wystawiony na błędny pociąg lub relację, nie mamy co liczyć na to, że przewoźnik odda nam całą kwotę. Zastosowanie tu będą miały ogólne zasady zwrotu i wymiany obowiązujące w danej firmie.

– Za omyłkowy zakup niewłaściwego biletu przewoźnik zwykle nie będzie ponosił odpowiedzialności. Z regulaminów przewozów wynika bowiem, że podróżny powinien sprawdzić poprawność danych na bilecie, jeszcze przed odejściem od kasy lub dokonaniem płatności w Internecie. Takie zapisy regulaminów są zgodne z prawem, a kompetencja do ich wydawania wynika bezpośrednio z prawa przewozowego – podkreśla Joanna Marcinkowska, Rzecznik Praw Pasażera Kolei.

Jeżeli zauważymy pomyłkę zaraz przy kasie to oczywiście bilet zostanie anulowany bezpłatnie, a kasjer wyda właściwy (nawet bilet promocyjny czy na miejsce sypialne). Zazwyczaj jednak już kilkanaście minut po sprzedaży nie będziemy mogli liczyć na darmowe zmiany.

Zwrot biletu kupionego w kasie

Bilety zakupione stacjonarnie (w punkcie odprawy lub biletomacie) możemy zwrócić w dowolnej kasie na terenie kraju, która prowadzi sprzedaż biletów na pociągi danego rodzaju i tego przewoźnika. Oznacza to, że jeżeli jakaś kasa nie prowadzi np. sprzedaży biletów międzynarodowych czy jakiegoś przewoźnika, to nie przyjmie zwrotu takiego biletu. Nie ma jednak znaczenia czy kasa zakupu biletu była prowadzona przez przewoźnika czy franczyzobiorcę.

W przypadku biletu opłaconego kartą płatniczą konieczne jest okazanie potwierdzenia płatności kartą. Środki zostaną zwrócone na tą samą kartę. W przypadku jego braku należy wystąpić o zwrot pieniędzy na drodze reklamacji.

Jeżeli chcemy zwrócić bilet w kasie, a ta jest już nieczynna, można to zrobić również w drodze pisemnej reklamacji. Należy w niej podać dokładne okoliczności czyli kiedy i gdzie chcieliśmy zwrócić bilet (miejscowość, nazwa stacji, data i godzina). Pozwoli to ustalić firme, czy faktycznie w tym czasie nie było możliwości zwrotu biletu w kasie.

Zwrot biletu kupionego przez internet

Bilet na pociąg kupiony online najłatwiej zwrócić lub wymienić w tym samym miejscu. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy zakup nie nastąpił bezpośrednio przez stronę przewoźnika. Biletów kupionych przez aplikacje pośredniczące zazwyczaj nie można zwrócić poza tym miejscem.

Zwrot za bilet w przypadku opóźnienia pociągu

Zgodnie z prawem, jeżeli opóźnienie pociągu wynosi ponad 60 minut, przysługuje nam prawo do przerwania podróży. Wówczas przewoźnik musi oddać nam całość opłaty za bilet oraz dodatkowo umożliwić bezpłatny przejazd do miejsca rozpoczęcia podróży w najbliższym możliwym terminie.

W takim przepadku zwrot biletu odbywa się w kasie lub przez internet w formie reklamacji. Koniecznie musimy otrzymać od konduktora lub kierownika pociągu zaświadczenie o opóźnieniu i przerwaniu podróży. Taki dokument nie jest potrzebny do otrzymania odszkodowania (w wysokości 25% lub 50% wartości biletu) ale wymagane do całkowitego zwrotu biletu. Zwrot należności za odpowiednio poświadczony bilet można otrzymać w drodze pisemnej reklamacji.

Total
0
Shares
Zobacz również: