Zadbane i czyste mieszkanie to marzenie wielu z nas. Jednak często brak czasu, czy też ochoty na ręczne sprzątanie sprawiają, że nasze mieszkania nie prezentują się najlepiej. Na szczęście dzisiaj mamy do dyspozycji coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które ułatwiają nam codzienne porządki. Jednym z nich jest robot sprzątający z funkcją mopowania. Dzięki niemu nie musimy samodzielnie odkurzać ani myć podłóg. Jak działa taki robot sprzątający? Czy warto w niego zainwestować?
Robot z mopem – co to znaczy?
Robot sprzątający z funkcją mopowania to nic innego jak odkurzacz automatyczny, który dodatkowo został wyposażony w funkcję mycia podłóg. Taki odkurzacz sprzątający ma specjalną materiałową nakładkę, zbiornik na wodę oraz specjalne czujniki, które umożliwią mu wykrycie zabrudzeń. Dzięki temu jest w stanie nie tylko zbierać suche zanieczyszczenia z podłóg, ale również myć posadzkę w tym samym czasie, dozując odpowiednią ilość wody z detergentem.
Jak mopuje robot sprzątający?
Roboty z funkcją mopowania poruszają się ruchem jednostajnym, który jest porównywalny do tradycyjnego mycia podłogi mopem. Aby taki robot myjący mógł zacząć pracować, najpierw należy zamontować do niego specjalną nakładkę myjącą, wykonaną z miękkiego i chłonnego materiału, która skutecznie umyje podłogę. Należy również wlać do zbiornika czystą wodę. Niektóre roboty mopujące wyposażone są w spryskiwacze, które najpierw zwilżają zabrudzoną powierzchnię, a następnie polerują ją specjalnymi chłonnymi nakładkami.
Czy roboty mopujące unikają dywanów?
Niektóre roboty myjące wyposażone są w specjalne sensory, które umożliwiają im wykrywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz powierzchni, w tym dywanów. To właśnie dzięki nim roboty są w stanie wykryć, kiedy wjadą na dywan i zmienić automatyczne mopowanie na odkurzanie. Niektórzy producenci projektują swoje roboty mopujące tak, aby przed wjechaniem na dywan podnosiły nakładki mopujące. W innych przypadkach konieczne jest ustawienie stref zakazanych lub wykluczonych, aby robot sprzątający z funkcją mycia nie wjeżdżał na dywany, tylko je omijał.
W praktyce jednak często zdarza się, że roboty z mopem nie radzą sobie z wykrywaniem dywanów. Często po prostu przejeżdżają po nich, pozostawiając mokre plamy oraz zabrudzone nakładki myjące.
Robot sprzątający Beko VRR60110VW
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/robot-sprzatajacy-beko-vrr60110vw,23563)
Czy można coś dolewać do robota mopującego?
Wiele osób zastanawia się, czy do zbiornika na wodę robota mopującego można dodać detergenty albo inne środki czyszczące, np. mydło lub ocet. Informację o tym znajdziemy w instrukcji obsługi naszego urządzenia. Zwykle jednak producenci zaznaczają, aby do zbiornika nie wlewać żadnych płynów i cieczy poza zwykłą wodą. Po dodaniu detergentów powstaje bowiem piana, która może zapchać filtry i uszkodzić niektóre elementy robota sprzątającego.
Niektórzy użytkownicy dodają jednak odrobinę płynu myjącego do podłóg albo płynu do mycia naczyń na pad nakładki myjącej.
Robot sprzątający z funkcją mopowania – wady i zalety
Tradycyjne zmywanie podłóg mopem albo – co gorsza – ścierką lub gąbką, nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Robot myjący wydaje się zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą utrzymać podłogi w mieszkaniu w nienagannej czystości. Czy rzeczywiście warto zainwestować w takie urządzenie? Sprawdźmy, jakie zalety i wady mają roboty z funkcją mopowania.
Robot myjący – zalety:
- oszczędza czas i energię,
- sprząta samodzielnie, nawet gdy nie ma nas w domu,
- odkurza i mopuje w tym samym czasie,
- można nim sterować z poziomu smartfona za pomocą aplikacji,
- ma kompaktowy rozmiar, więc zajmuje niewiele miejsca,
- jest cichy podczas pracy,
- może wjechać pod niskie meble.
Robot sprzątający z mopem – wady:
- mycie podłóg nie zawsze jest tak efektywne jak mycie mopem,
- w przypadku mocno zabrudzonych podłóg nakładka myjąca może rozetrzeć brud po powierzchni,
- niektóre modele trzeba odwracać za każdym razem, aby zamontować nakładkę mopującą,
- zbiorniki na wodę mają niewielkie pojemności, dlatego robot może nie umyć dużej powierzchni za jednym razem,
- nie poradzi sobie z odkurzeniem i wymyciem dużej powierzchni za jednym razem,
- wymaga ładowania,
- nie sprawdzi się w domach, w których jest wiele dywanów i wykładzin.
Robot sprzątający Ecovacs Deebot N8
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/robot-sprzatajacy-ecovacs-deebot-n8,278)
Robot sprzątający z funkcją mopowania czy bez – jaki wybrać?
Wiele osób staje przed dylematem, jaki samojezdny robot sprzątający wybrać. Czy kupić model z funkcją mycia? Czy może lepiej wybrać odkurzacz automatyczny bez mopowania? Tak naprawdę wybór takiego robota będzie uzależniony wyłącznie od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego użytkownika.
Roboty bez mopa zwykle lepiej radzą sobie w odkurzaniu, ponieważ wykorzystują różne narzędzia, które usuwają zanieczyszczenia z podłóg – kurz, pyłki czy sierść zwierząt. Poza tym są tańsze w zakupie i często mniejsze niż modele z funkcją mycia podłóg.
Z kolei roboty sprzątające wodne najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach z twardymi podłogami, bez dywanów, wykładzin czy chodników. Są bardziej uniwersalne, ponieważ można ich używać na różnych powierzchniach, np. na panelach, drewnianych podłogach czy ceramicznych posadzkach. Należy jednak pamiętać, że roboty mopujące często nie radzą sobie z usuwaniem trudnych zabrudzeń. Mogą zatem zminimalizować potrzebę ręcznego mycia podłóg, ale z pewnością całkowicie jej nie wyeliminują.
Robot sprzątający iRobot Roomba Combo
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/robot-sprzatajacy-irobot-roomba-combo,15577)
Robot sprzątający z funkcją mycia – który najlepiej mopuje podłogi?
Dostępne na rynku roboty mopujące zbierają różne opinie wśród użytkowników. Niektóre są bardziej polecane, a inne mniej. Jedne całkiem dobrze radzą sobie z myciem podłóg, a inne są zdecydowanie mniej efektywne. Trudno jest jednoznacznie wskazać, który robot samojezdny najlepiej myje podłogi, ponieważ różnią się one konstrukcją i funkcjonalnością.
Możemy jednak polecić najczęściej wybierane roboty mopujące, które zbierają najwięcej pozytywnych opinii. Są to m.in.: iRobot Roomba j7+, Roborock S7 MaxV, Roborock S7, Ecovacs Deebot OZMO T9+ czy też Tefal X-plorer Serie 75 S+.
2 komentarze
ja mam roombe j7+ i jestem mega zadowolona także ranking godny zaufania
Mam roombe j7+ z mopowaniem i nie zamienię jej na żadeny inny sprzęt. Czysto i śiweżo cały czas, wiadomo trzeba na nią wyłożyć trochę pieniędzy ale lepiej raz a porządnie niż kilkukrotnie taniej i słabo.