Słowackie koleje wycofały z ruchu ostatnią jednostkę serii 460. Nieco wcześniej oficjalnie pożegnały je także České dráhy, choć w Czechach przez pewien czas składy te będzie można spotkać w obsłudze pociągów przyspieszonych.
Jednostka 460.043/460.044 zwana „Posledný Mohykán”, czyli Ostatni Mohnikanin, w dniu 13 maja zakończyła swoją służbę, zwieńczając tym samym historię tej serii w ZSSK. Jednostka obsługiwała do tej pory trasy w okolicach Koszyc. Ostatni kurs wykonała na trasie Koszyce – Čierna nad Tisou. Jan informuje czeski portal zdopravy.cz, wycofaną jednostką zainteresowali się już wolontariusze Koszyckiej Kolei Dziecięcej.
Nieco wcześniej Tornáda (bo tak nazywano pojazdy serii 460) oficjalnie pożegnały także České dráhy. Mimo to elektryczne zespoły trakcyjne serii 460 co najmniej do lipca będzie można spotkać w obsłudze linii R27 między Opawą a Ostrawą. Jest to spowodowane zamknięciem torowym na odcinku Opawa – Krnov do 26 lipca tego roku i wprowadzeniem komunikacji zastępczej na tym odcinku. Po przywróceniu przejezdności na linię R27 w pełnej relacji wróci obsługa współczesnym taborem, a seria 460 zostanie ostatecznie wycofana z eksploatacji. Serię 460 z czeskich torów wyparły EZT RegioPanter od Škody.
Niektórzy określają Tornáda mianem czeskich odpowiedników polskich EN57. Czeskie i słowackie jednostki zasilane są napięciem 3 Kv prądu stałego, mają rozruch rezystorowy i osiągają prędkość 110 km/h. W przeciwieństwie do EN57 mają jednak większą moc, lepsze przyspieszenie, a ponadto są inaczej skonfigurowane. Człony skrajne są napędowe, a człony środkowe można łatwo doczepiać i odczepiać. Jednostki produkowano dla kolei czeskosłowackich w latach 1971-1978 w Studence. Powstało 41 jednostek tej serii.
Podobne z wyglądu, ale zasilane prądem przemiennym o napięciu 25 kV 50 Hz, były jednostki serii 560, produkowane w latach 1966-1971. Ostatnie jednostki tej serii pracowały w węźle brneńskim do czerwca 2022 roku.