Rozszerzona rzeczywistość zamiast zabytkowego tramwaju

Atrakcja turystyczna oparta na grze miejskiej i rozszerzonej rzeczywistości może przypaść do gustu młodym ludziom

Znamy koncepcję przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Jako, że odtworzenie całej linii tramwajowej jest zbyt drogie, władze miast wykorzystają rozszerzoną rzeczywistość.

O tym, że tramwaj na ulice Cieszyna nie wróci, informowaliśmy już miesiąc temu. Wówczas burmistrz miasta zapewniał, że tramwaj będzie atrakcją miasta, jednak nie jako linia komunikacyjna. Dziś wiadomo już, jaka koncepcja jest obecnie brana pod uwagę przez władzę polskiego i czeskiego miasta.

Koncepcja tramwaju jako atrakcji turystycznej zakłada, że w dwóch miejscach (przy ulicy Zamkowej w Cieszynie oraz w pobliżu dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie) staną dwie wierne repliki tramwajów cieszyńskich Ringhoffer, przystosowane do prowadzenia stylowej kawiarni lub biura informacji turystycznej. Dla turystów ma powstać aplikacja mobilna umożliwiająca spacer wzdłuż historycznego przebiegu trasy tramwajowej w oparciu o tzw. rzeczywistość rozszerzoną (nakładania na widoczny w obiektywie kamery smartphona rzeczywisty obraz elementów odtworzonych na podstawie starych zdjęć i pocztówek, wyposażonej w bogatą informację historyczną, turystyczną i krajoznawczą). Oznaczone zostaną też dawne przystanki i umieszczone informacje o pamiątkach historycznych związanych z tramwajami. Wszystko dopełni specjalna strona internetowa.

Opracowana koncepcja to pierwszy krok do odtworzenia historycznego tramwaju. Teraz oba miasta będą starały się wspólnie pozyskać środki z funduszu europejskiego na realizację projektu.

Total
0
Shares
Zobacz również: