Gdańsk: tramwaje z Nowego Portu w znacznie gorszym stanie

Fot. Jakub Murat/CC BY-SA 4.0

Pasażerowie części linii tramwajowych w Gdańsku skarżą się na nie najlepsze warunki podróży. Problem dotyczy przede wszystkim linii, które obsługuje w całości lub z zdecydowanej większości zajezdnia Nowy Port. Najbardziej zaniedbane pojazdy dominują na liniach 3, 5, 7 i 10. Dlaczego Gdańskie Autobusy i Tramwaje gromadzą najgorsze wagony w jednej zajezdni? Czy pasażerowie dzielnic obsługiwanych przez te linie doczekają się lepszych warunków podróży?

Pasażerowie części linii tramwajowych, takich jak 3, 5, 7 oraz 10 uskarżają się na gorsze warunki podróży względem innych linii tramwajowych w mieście. Na wymienionych liniach kursują bowiem przede wszystkim lub wyłącznie wyprodukowane w latach 1978-1983 i zmodernizowane między 2009 a 2012 rokiem używane tramwaje typu N8C. Na linii nr 3, łączącej Brzeźno z Chełmem tylko maksymalnie dwa tramwaje to nowoczesne, całkiem niskopodłogowe i klimatyzowane pojazdy Pesa Swing. Na linii nr 7 łączącej Nowy Port z Łostowicami kursuje tylko jeden taki pojazd, a na linii 10 łączącej Nowy Port z Brętowem  można spotkać wyłącznie stare N8C. Ponieważ niemieckie tramwaje kursujące na tych liniach nie mają klimatyzacji, podróż jest szczególnie uciążliwa latem. Na linii 5 z kolei kursują jeszcze mniej komfortowe, mocno wyeksploatowane wysokopodłogowe tramwaje rodziny 105Na. W efekcie mieszkańcy takich dzielnic jak Brzeźno i Nowy Port skazani są na podróż znacznie gorszymi tramwajami niż mieszkańcy innych dzielnic.

“Muzealna” zajezdnia Nowy Port

Przyczyną takiej sytuacji jest pośrednio podział obsługi zadań między zajezdniami. Z uwagi na układ topograficzny sieci tramwajowej Gdańska. Linie 3 i 7 są obsługiwane w zdecydowanej większości przez zajezdnię Nowy Port, a linia 10 wyłącznie przez Nowy Port. Jest to jedna z dwóch gdańskich zajezdni. Drugą przyczyną jest gospodarka taborem prowadzona przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. W Nowym Porcie stacjonują najstarsze gdańskie tramwaje typu 105Na oraz N8C. Ten drugi typ tramwajów stacjonuje także w zajezdni Wrzeszcz. Różnica polega jednak na tym, że tamtejsze wagony z reguły są utrzymywane w lepszym stanie.

Część wrzeszczańskich N8C posiada klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, w części przeprowadzane są remonty polegające na wymianie napędu, oświetlenia, a także odświeżenia wnętrza przez m.in. wymianę zużytych obić foteli oraz montaż ładowarek USB. Z zajezdni Nowy Port takich tramwajów jednak nie ma. Zakład posiada tramwaje w znacznie gorszym stanie wizualnym, bez żadnych ze wspomnianych udogodnień. W większości pojazdów pasażerów odstrasza mocno wyeksploatowana tapicerka foteli.

Co ciekawe, tramwaje N8C z zajezdni Nowy Port są kierowane wspomnianych remontów, lecz po przeprowadzanych remontach nie wracają do nich z powrotem. Obsługują wówczas linie przydzielone zajezdni Wrzeszcz, zaś do Nowego Portu Gdańskie Autobusy i Tramwaje kierują inne, mocno wyeksploatowane wagony N8C. W ten sposób stan nowoporckich tramwajów nie ulega poprawie. Z Nowego Portu do Wrzeszcza po modernizacjach trafiły między innymi wagony o numerach 1117, 1123, 1136. Po modernizacji początkowo do Wrzeszcza przeniesiono też wagon nr 1113. Od kilku dni, a więc po paru miesiącach kursowania na zadaniach wrzeszczańskich powrócił jednak do obsługi zadań zajezdni Nowy Port jako pierwszy i jak dotąd jedyny zmodernizowany N8C.

Ma być lepiej

Przedstawiciele GAiT nie zdradzają przyczyn takiej polityki gospodarowania taborem, jednakże obiecują rychłą poprawę stanu wagonów z Nowego Portu.

– Do zajezdni w Nowym Porcie docelowo trafią wszystkie zmodernizowane tramwaje N8C. Znacząca poprawa będzie odczuwalna już w drugiej połowie marca. Wówczas do zajezdni w Nowym Porcie trafi duża partia zmodernizowanych tramwajów N8C. W lipcu, gdy rozpoczną się dostawy tramwajów PESA Jazz Duo z drugiej  transzy zamówienia, do Nowego Portu przeniesione zostaną kolejne zmodernizowane N8C. Zastąpią one na trasach wagony 105Na, które wycofane zostaną z ruchu. Do zajezdni w Nowym Porcie trafią także tramwaje 114Na – tłumaczy w rozmowie z serwisem Puls Gdańska Anna Dobrowolska, rzecznik prasowy Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Jeśli zapowiedź przewoźnika zostanie zrealizowana, stan tramwajów na liniach 3, 5, 7 i 10 powinien się znacząco poprawić pod względem estetyki. Nadal jednak zdecydowana większość tramwajów nie będzie miała klimatyzacji. Ciekawostką jest plan skierowania do Nowego Portu tramwajów 114Na. Byłyby to pierwsze tramwaje w Nowym Porcie wyprodukowane po 1989 roku. Wagony 114Na to pierwsze niskopodłogowe tramwaje, jakie pojawiły się  w Gdańsku. Wyprodukowane w 1997 roku 2 egzemplarze jednak również nie posiadają klimatyzacji i mają dość małą przestrzeń niskopodłogową, zlokalizowaną tylko w środkowym członie. Więcej o wagonach 114Na pisaliśmy tutaj.

Postępuje wymiana zużytych obić siedzeń

Gdańskie Autobusy i Tramwaje zdają sobie sprawę ze złego stanu siedzeń w większości nowych oraz starszych tramwajów i obiecują rychłą poprawę w tym zakresie zarówno w tramwajach z Wrzeszcza jak i z Nowego Portu.

– Obecnie nową tapicerkę siedzisk zyskało 11 tramwajów – w tym 4 tramwaje PESA Swing i  7 tramwajów N8C. Niezależnie od trwającej modernizacji N8C, które zasilą zajezdnię Nowy Port i w związku z wydłużającą się dostawą nowych tramwajów PESA Jazz Duo, aktualnie wymieniana jest także tapicerka w tramwajach 105Na. Do tej pory wymieniona została ona w dwóch wagonach, do końca lutego pojawi się w następnych dwóch wagonach 105Na. W najbliższych miesiącach sukcesywnie nową tapicerkę zyskiwać będą kolejne pojazdy. Pamiętać przy tym należy, że docelowo  zmodernizowane N8C z nową tapicerką zasilą flotę tramwajową z Nowego Portu – zapewniła dla serwisu Puls Gdańska Anna Dobrowolska.

Podział tramwajów miedzy zajezdniami

Poniżej prezentujemy podział wagonów między gdańskimi zajezdniami tramwajowymi

Typ tramwaju Liczba sztuk w ZET Wrzeszcz Liczba sztuk w ZET Nowy Port
105Na 26 (12 składów)
N8C 28 34
114Na 2
NGd99 4
NGT6 3
120NaG 35
128NG 10 + 3 oczekujące na odbiór

Dobrą informacją dla pasażerów linii 5 i 8 jest także zapowiedź nieodległego wycofania najbardziej wyeksploatowanych, całkowicie wysokopodłogowych tramwajów rodziny 105Na. GAiT obiecuje, że znikną one z tras do końca 2020 roku, wraz z końcem dostaw nowych tramwajów Pesa JazzDuo.

W innych miastach podział bardziej zrównoważony

W innych polskich miastach podział wagonów między zajezdniami jest bardziej zrównoważony. Przedsiębiorstwa posiadające większą ilość nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych starają się aby znajdowały się one w różnych zajezdniach, aby mogły obsłużyć jak największą liczbę linii.

W Krakowie najnowsze tramwaje Pesa 2014N Krakowiak stacjonują zarówno w zajezdni Podgórze jak i w Zajezdni Nowa Huta. Podobnie jest w Poznaniu. Najwięcej nowoczesnych wagonów stacjonuje w zajezdni Franowo, ale część z nich stacjonuje także w innych zajezdniach.  W zajezdni przy ul. Głogowskiej stacjonują tramwaje Siemiens Combino, a w zajezdni przy ul. Fortecznej swoją bazę mają tramwaje Tatra RT6N. W Warszawie najnowsze tramwaje Pesa Swing i Jazz zostały rozdysponowane miedzy wszystkie cztery stołeczne zajezdnie.

Gdański model przydziału taboru do zajezdni ma jednak zalety.  Dzięki aktualnemu podziałowi zajezdnie są wyspecjalizowane w serwisowaniu konkretnych typów wagonów. Pozwala to zoptymalizować  gospodarkę kadrami, narzędziami i materiałami. Ponadto eliminuje konieczność podwójnego zakupu specjalistycznych urządzeń do serwisowania nowoczesnych tramwajów o stuprocentowym udziale niskiej podłogi.

Total
38
Shares
Zobacz również: