Metro Warszawskie. Nowe pociągi lada dzień na trasie

Fot. Metro Warszawskie

Metro Warszawskie poinformowało o uzyskaniu wszystkich dokumentów pozwalających na eksploatację nowych pociągów Škoda Varsovia. Pierwszy pojazd wyjedzie na trasę jeszcze w tym tygodniu.

Na początku 2020 roku Metro Warszawskie zamówiło łącznie 37 pociągów Škoda Varsovia. Pierwszy dotarł do Warszawy pod koniec kwietnia tego roku. Pierwotnie zakładano, że pociągi zaczną wozić pasażerów pod koniec wakacji. Procedura uzyskania dopuszczenia do ruchu jednak się przedłużyła. Komplet niezbędnych dokumentów przewoźnik uzyskał dopiero teraz. Jak zapowiada Metro Warszawskie, pierwszy pociąg wyjedzie z pasażerami w tym tygodniu.

Na razie w stoicy znajdują się cztery pociągi Varsovia. W ciągu dwóch miesięcy od uzyskania świadectwa dopuszczenia typu od UTK przewoźnik podejmie decyzję o wykorzystaniu opcji na osiem dodatkowych składów. Jeżeli metro zdecyduje się na ten krok, do Warszawy trafi 45 pociągów Varsovia. Po zakończeniu dostaw będzie to najliczniejsza seria pojazdów w warszawskim metrze. Obecnie najliczniejszym typem są pociągi Siemens Inspiro. Pod Warszawą kursuje 35 takich pociągów, zarówno na I jak i II linii. Ponadto po I linii kursuje 18 pociągów Metropolis z Alstomu i 22 radzieckich i rosyjskich składów serii 81.

Varsovia, podobnie jak Inspiro, jest pociągiem jednoprzestrzennym. Sześciowagonowy pojazd mieści do 1500 pasażerów, w tym 230 na miejscach siedzących. W wagonach czołowych są po 33 miejsca siedzące, a w środkowych po 41 miejsc siedzących. Pociągi są dostosowane do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych, czy rowerów.

Pociągi Varsovia pojawią się zarówno na I jak i II linii metra. Wraz z postępem dostaw, nowe pojazdy zaczną stopniowo zastępować radzieckie i rosyjskie składy serii 81. Najstarsze wagony powstały w 1989 roku, na 6 lat przed otwarciem pierwszej warszawskiej linii kolei podziemnej.

Total
8
Shares
Zobacz również: