Tramwaje dla Olsztyna chcą dostarczyć… Turcy

Fot. julienghien1/wikimedia

Otwarcie ofert w przetargu na dostawę tramwajów dla Olsztyna wywołało spore zaskoczenie. Do walki o zamówienie nie stanął żaden z krajowych producentów. Jednym oferentem jest firma Durmazlar z… Turcji.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 12 fabrycznie nowych dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych z opcją rozszerzenia zamówienia do 24 pojazdów. Jedyną ofertę złożyła turecka firma Durmazlar z Bursy, która zaproponowała produkcję pojazdów za blisko 108mln zł. Oferta mieści się w budżecie zamawiającego, który na realizację części podstawowej chce przeznaczyć 110,7mln zł.

Stadler, Solaris, PESA oraz Siemens przysłały informację, że nie biorą udziału w przetargu z powodu zbyt wyśrubowanych wymagań, uniemożliwiających dostosowanie oferowanych przez producentów produktów dostosowanych do oczekiwań zamawiającego. Aby sprostać wymaganiom zamawiającego konieczne byłoby ich zdaniem zaprojektowanie całkiem nowego pojazdu, który musiałby przejść testy homologacyjne, na które zamawiający nie przewidział wystarczającego czasu.

Wymaganiom Olsztyna sprostał jednak Durmalzar. Według założeń zamawiającego tramwaje mają pomieścić 210 pasażerów, w tym minimum 40 na miejscach siedzących. Dodatkowe punkty przyznaje za zwiększenie szerokości pudła pojazdu do 2,5m. Turecka firma spełniła również to kryterium. Ponadto spełniają wymaganie dot. nacisku na oś (93,87kN), a także skrętnych wózków. Tureckie tramwaje mają ponadto charakteryzować się emisją hałasu na poziomie 73,6dB (wymagany 77dB). Zgodnie z harmonogramem pierwsze dwa pojazdy mają pojawić się w Olsztynie w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy.

Firma Durmalzar jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji elementów stalowych, lecz od 2012 roku zajmuje się również produkcją tramwajów. Po raz pierwszy zaprezentowała się na berlińskich targach InnoTrans w 2012 z pojazdem SilkWorm (jedwabnik), wyprodukowane we współpracy w firmą Siemiens. Nazwa tramwaju nawiązuje do charakterystycznego designu czoła pojazdu.

Oferta czeka na weryfikację pod kątem formalnym. O wyniku postępowania będziemy informować na łamach serwisu zbiorowy.info.

Total
0
Shares
Zobacz również: