Wolne niedziele powodem zmiany w miejskich rozkładach jazdy

Zmiany w Poznaniu będą dotyczyć jedynie komunikacji autobusowej /fot.Radomil/Wikimedia

Pierwszego marca nastąpi mała rewolucja w handlu. Zakupy zrobimy jedynie w niektóre niedziele miesiąca. Mogłoby się wydawać, że wchodząca w życie ustawa nie będzie miała wpływu na transport miejski. Jednak MPK Poznań właśnie zapowiedziało zmiany w rozkładzie jazdy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu zmieni rozkłady jazdy w niedziele wolne od handlu dla trzech linii autobusowych. Linie 80 i 81 będą kursować na skróconych relacjach (odpowiednio Górczyn – Rudnicze oraz Rataje – Szpital Szwajcarska), zaś linia 84 nie będzie wykonywała zajazdu na przystanek “Szwajcarska Centrum Handlowe”. Oczywiście w niedziele handlowe autobusy pojadą według dotychczasowych rozkładów.

Jaki jest cel tych zmian? Na pewno nie oszczędności, co potwierdza samo MPK. – Jak widać, zmiany są znikome. Dlatego nie przewidujemy odczuwalnych oszczędności. Nie wydaje się również by te trzy drobne korekty na 3 liniach mogły wprowadzić wśród pasażerów jakieś zamieszanie – wyjaśnia zmiany w rozkładzie jazdy Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań.

Jak na razie żaden inny przewoźnik ani organizator transportu zbiorowego nie zapowiedział zmian w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w wybrane niedziele. Nie oznacza to jednak, że Poznań w zmianach rozkładów będzie odosobniony. Władze Torunia na razie nie przewidują wprowadzania modyfikacji w funkcjonowaniu miejskiego transportu, ale będą się przyglądać sytuacji. – Po wprowadzeniu zakazu od 1 marca będziemy analizować potoki pasażerskie, które będą podstawą do wprowadzenia zmian – mówi nam Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia.

Zmian na pewno nie będzie w Łodzi. Tamtejszy Zarząd Dróg i Transportu nie rozważa nawet zmian rozkładów. – W związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę i dni świąteczne nie zamierzamy dokonywać zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Łodzi – zapewnia Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZDiT w Łodzi.

Przypomnijmy, że podpisana przez Prezydenta RP ustawa wprowadza od 1 marca częściowy zakaz handlu w niedziele. W tym roku zakupy będziemy mogli robić jedynie w dwie niedziele miesiąca, w przyszłym roku jedynie w jedną. Od 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedziele.

Total
0
Shares
Zobacz również: