Rusza Szczecińska Kolej Metropolitalna

Zdjęcie ilustracyjne/fot.Travelarz/Wikimedai

W dniu 11 marca, wraz z wejściem w życie korekty rocznego rozkładu jazdy uruchomiony zostaną pilotażowe, dodatkowe pociągi ze Szczecina do pobliskiego Goleniowa oraz Gryfina, będące elementem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Będą stanowić zalążek kolei aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia.

Nowe połączenia, podobnie jak wszystkie inne w województwie zachodniopomorskim obsłużą Przewozy Regionalne. Z Gryfina do Szczecina kursuje obecnie 15 par pociągów regio, przy czym ostatni odjeżdża zaraz po godzinie 19. Po uruchomieniu dodatkowych kursów liczba ta wzrośnie do 20 par pociągów, przy czym ostatni pociąg z Gryfina do Szczecina odjedzie o 20:19. W drogę powrotną ostatni pociąg wyruszy zaś o godzinie 23:02. Czas przejazdu pomiędzy Szczecinem a Gryfinem wyniesie około 22 minuty.

Ze Szczecina do Goleniowa obecnie kursuje 17 par pociągów, a ostatni z odjeżdża ze Szczecina już o 21:00. Po tej godzinie pasażerowie nie mają możliwości powrotu koleją do domu. Od marcowej korekty liczba połączeń wzrośnie o 3 pary i podobnie jak w przypadku linii do Gryfina wyniesie 20 par pociągów na dobę. Co ważne, ostatni pociąg ze Szczecina do Goleniowa wyruszy teraz o 22:45, zaś z Goleniowa do Szczecina o 23:25. Taka oferta będzie miała szansę stać się atrakcyjną dla pasażerów.

Wprowadzone dodatkowe kursy są jednym z elementem prac nad Szczecińską Koleją Metropolitalną, która ma zmienić komfort podróżowania po Szczecińskiem Obszarze Metropolitalnym i przyczynić się do zmniejszenia ilości samochodów na ulicach stolicy województwa. Połączenia będą obsługiwane nowoczesnymi impulsami, należącymi do UM województwa zachodniopomorskiego, które jeszcze bardziej zwiększą atrakcyjność kolejowej oferty.

Warto podkreślić, że finansowanie omawianych połączeń zapewnią zainteresowane samorządy: Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin, Gmina Goleniów oraz Miasto i Gmina Gryfino. Łączny koszt nowych pociągów to ponad 1,1 mln zł. Samorządy złożą się na tę kwotę po równo. Zauważalne jest zatem diametralnie inne podejście kolejowego transportu aglomeracyjnego niż w znajdującym się również na północy kraju Trójmieście, gdzie samorządy miejskie nie są zainteresowanie dofinansowaniem przewozów kolejowych.

Total
0
Shares
3 komentarze
  1. Nigdy nie było pociągu ze Szczecina do Gryfina o 21. Od kilku dobrych lat ostatnie pociągi ze Szczecina w kierunku Gryfina odjeżdżają między 20:10 a 20:40 oraz 22:40 a 23:05. Obecnie jest to 20:20 i 23:02 (stan na 03.03.2018). Odnosi się Pan do totalnie niesprawdzonych informacji.

  2. Ponadto nie ma już Przewozów Regionalnych tylko jest Polregio…

    1. Spółka nadal nazywa się Przewozy Regionalne sp. z o.o., jednak świadczy usługi pod marką Polregio.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: