Gdańsk: Trudne pytania o zabytkowy tramwaj

Tramwaj 102Na znajdujący się w posiadaniu GAiT

Pod koniec kwietnia Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłosiły przetarg na dzierżawę tramwaju typu 102Na. Zamówienie to wzbudziło nasze zainteresowanie, ponieważ trzy miesiące temu dokładnie taki tramwaj kupił wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

24 kwietnia miejski przewoźnik, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, ogłosił przetarg na dzierżawę tramwaju typu 102Na. Tramwaj miał być przegubowy, dwuczłonowy i sześcioosiowy oraz nie mógł być zmodernizowany. Spółka chciała zawrzeć umowę wynajmu takiego pojazdu na okres czterech lat.

Ogłoszenie takiego przetargu wzbudziło nasze zainteresowanie z dwóch powodów. Po pierwsze, GAiT posiadają już jeden tramwaj zabytkowy typu 102Na. Po drugie, trzy miesiące wcześniej pojawiła się informacja, że dokładnie taki tramwaj prywatnie zakupił i sprowadził do Gdańska Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku (organizator transportu w mieście). Jako zastępca dyrektora ds. przewozów, Sebastian Zomkowski odpowiada między innymi za nadzór i rozliczanie przewoźników realizujących kursy na terenie miasta (w tym przez GAiT).

Dwa dni przed zakończeniem przetargu wysłaliśmy kilka pytań do rzeczniczki prasowej Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Odpowiedzi dostaliśmy 10 maja rano, czyli w dniu, który w przetargu był zapisany jako dzień składania ofert. Jakie były motywacje GAiT do ogłoszenia przetargu na ten konkretny model tramwaju? – Nasz Bergmann oraz 102-ka wymagają remontu, dlatego chcielibyśmy na ten czas mieć w swoim taborze tramwaj zabytkowy, który pomieści dużą liczbę pasażerów – tłumaczy Alicja Mongird, rzecznik prasowy GAiT.

Na pytanie, czy zakup dokładnie tego typu tramwaju przez zastępcę dyrektora ZTM miał wpływ na ogłoszenie przetargu pozostało bez odpowiedzi. Było ono dla nas o tyle ważne, że zaraz po zakupie właściciel pojazdu w rozmowie z miejskim portalem gdańsk.pl deklarował użyczeniu miastu swojego pojazdu „by mógł w sezonie cieszyć oko gdańszczan i turystów”.

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy również na pytanie, czy wydatek ten jest konieczny w sytuacji, gdy spółka ma problemy finansowe (brak środków na podwyżki, konieczność dokapitalizowania spółki przez miasto).

Do dnia dzisiejszego, mimo obietnicy, nie odpowiedział na nasze pytania też Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który nadzoruje obie miejskie instytucje (GAiT i ZTM).

Gdański przewoźnik posiada w swoim parku taborowym 5 zabytkowych tramwajów. Ile dni w minionym roku były one w ruchu?

ModelIlość dni w ruchu w 2017 roku
Konstal N47
Ring14
Bergmann12
102NA7
105N0

Ostatecznie przetarg zakończył się niepowodzeniem. – Na przetarg nie wpłynęła żadna oferta – tłumaczy Alicja Mongird.

Total
0
Shares
Zobacz również: