PKM z zapewnionym finansowaniem elektryfikacji linii

Zdjęcie ilustracyjne /fot. Artur Andrzej/wikimedia

W środę 30 maja władze Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podpisały umowę na dofinansowanie elektryfikacji zarządzanych przez siebie linii kolejowych nr 248 i 253. Ponadto udało się uzyskać fundusze na budowę zupełnie nowego przystanku Gdańsk Fiorga.

Dzięki tej umowie PKM zdobyła już 85% środków na przeprowadzenie elektryfikacji swoich linii kolejowych. Prace będą prowadzone równolegle z elektryfikacją przez PKP PLK linii kolejowej nr 201 na odcinku Gdynia Gł. – Kościerzyna, z którą łączą się linie kolejowe nr 248 i 253. Elektryfikacja tych inii będzie realizowana w latach 2020 – 2023. Ta inwestycja pozwoli na zwiększenie niezawodności Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, skrócenie czasu przejazdu dzięki zastosowaniu bardziej dynamicznych pojazdów o napędzie elektrycznym oraz zwiększenie zdolności przewozowej poprzez wprowadzenie na linię bardziej pojemnego od obecnie eksploatowanych spalinowych zespołów trakcyjnych taboru elektrycznego. Warto dodać, że według pierwotnych założeń Pomorska Kolej Metropolitalna od początku była planowana jako zelektryfikowana. Proces wprowadzenia trakcji elektrycznej trzeba było jednak przełożyć z powodu z opóźnienia PKP PLK w pracach nad elektryfikacją należącej do niej linii kolejowej nr 201, bez której elektryfikacja samej linii PKM nie miałaby ekonomicznego uzasadnienia.

Za jednym zamachem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej udało się uzyskać na budowę nowego przystanku Gdańsk Fiorga, który będzie zlokalizowany pomiędzy przystankami Gdańsk Matarnia i Gdańsk Port Lotniczy, w pobliżu siedziby firmy Intel. Budowę tego przystanku uzasadniają znajdujące się w tym miejscu stale rozwijające się firmy branży informatycznej. Teren pod budowę tego obiektu został już zarezerwowany na etapie projektowania linii kolejowej nr 248. Przystanek architektonicznie będzie nawiązywał do pozostałych znajdujących się na tej linii.

Total
0
Shares
Zobacz również: