Biletomaty wreszcie pojawią się w gdańskich autobusach

Zdjęcie ilustracyjne

Coraz większymi krokami zbliża się prawdziwy przełom w gdańskim transporcie miejskim. Od września w gdańskich autobusach wyczekiwane od dawna przez pasażerów biletomaty. Na razie będą zainstalowane pilotażowo w pojazdach obsługujących wybrane linie.

Pilotażowy program ruszy już w przyszłym miesiącu. Na razie nowe urządzenia zostaną zainstalowane w pojazdach kursujących 110 i 210, których trasa przebiega przez port lotniczy. Dobór linii oczywiście nie jest przypadkowy. Zdaniem ZTM największy odsetek osób podróżujących na biletach jednorazowych stanowią turyści i osoby nie korzystające z transportu zbiorowego na co dzień i to właśnie tę grupę pasażerów przewożą linie dojeżdżające do lotniska.

Biletomaty mają być szczególnie przyjazne turystom, ponieważ nie będą drukować biletów papierowych, ale zarazem korzystanie z nich nie będzie wymagało posiadania karty miejskiej. Podobnie jak we Wrocławiu jedynym przedmiotem niezbędnym do zakupu biletu będzie karta płatnicza. GAiT i ZTM zawarł bowiem porozumienie z Mennicą Polską, która jest operatorem podobnego systemu we Wrocławiu. Tak samo jak w stolicy Dolnego Śląska pasażer wybierze rodzaj biletu na ekranie biletomatu znajdującego się w pojeździe, a następnie przyłoży do czytnika zbliżeniową kartę płatniczą. Biletomat nie drukuje papierowego biletu, tylko zapisuje transakcję na karcie płatniczej.

Czy ten system będzie jednak bezpieczny? Według operatora tak. Bezpieczeństwo każdej transakcji ma być zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Bilet będzie rejestrowany w systemie, natomiast dane karty płatniczej zostaną zaszyfrowane i zapisane w bezpiecznej formie. W czasie sprawdzania naszej karty płatniczej kontroler otrzyma wyłącznie dane dotyczące biletu i nie będzie miał dostępu do żadnych innych informacji.

Na razie urządzenia pojawią się w 15 autobusach. Łącznie zamontowane zostaną w nich 23 biletomaty. Mimo wprowadzenia nowej formy sprzedaży na pokładzie pojazdów, utrzymana zostanie sprzedaż biletów przez kierowcę.

Total
0
Shares
Zobacz również: