Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Solaris zaprezentował w Berlinie swój ulepszony trolejbus

Na targach InnoTrans 2018 swoją premierę miał Solaris Trollino 12 w nowej odsłonie. Prezentowany w Berlinie Solaris Trollino 12 jest jednym z 14 trolejbusów standardowej długości zamówionych w 2018 roku przez Urząd Miasta Gdynia.

Nowy pojazd cechuje się:
– lżejszą i sztywniejszą, a przy tym równie trwałą budowę szkieletu, wykonaną z materiału o wysokiej odporności na korozję;
– zredukowaną masę pojazdu jako efekt ukształtowania oraz umiejscowienia stalowych elementów;
– łączenia wzmacniające obszar, w którym pionowe profile szkieletu stykają się z poziomymi oraz usztywniającą strukturę blaszaną płytę podłogową. Dzięki temu nowemu rozwiązaniu podłoga trolejbusu jest nie tylko trwalsza, ale i lepiej zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych.

Technologia budowy pojazdu „skin on skin” pozwala zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych oraz zapewnia wyższą estetykę wykończenia. Sprawia też, że trolejbus jest łatwiejszy w serwisowaniu. Panele boczne są przykręcane do siebie, co umożliwia prostszy montaż oraz wymianę w przypadku uszkodzenia części nadwozia.

Prezentowany w Berlinie Solaris Trollino 12 trafi do Gdyni jako jeden z czernastu pojazdów tego typu. Wraz z nimi dostarczonych zostanie także 16 przegubowych Trollino 18.

Zamówione przez Gdynię Solarisy, oprócz tradycyjnych napędów trolejbusowych, zostaną wyposażone w dodatkowe baterie umożliwiające jazdę poza trakcją – bez pantografu będą mogły pokonać kilkadziesiąt kilometrów. Trollino 12 prezentowany na targach InnoTrans 2018 wyposażony jest w silnik o mocy 175 kW i baterie o pojemności 58 kWh.

Dotychczas Solaris dostarczył do klientów łącznie ponad 1200 trolejbusów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More