Kiedy Jazzy dotrą do Gdańska?

Tramwaje Pesa Jazz Duo jeżdżą już po gdańskich torach/Fot. Emil Włuka

15 lutego Gdańskie Autobusy i Tramwaje podpisały umowę na dostawę co najmniej 15 nowych, dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Po ośmiu miesiącach od podpisania umowy i niecałe dwa miesiące przez zapowiadanym w lutym terminem dostarczenia pierwszego pojazdu postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie znajduje się ich produkcja.

Okazuje się, że bydgoski producent nie dotrzyma terminów dostaw. Przy podpisywaniu umowy GAiT informował, że dostawy pierwszych tramwajów będą miały miejsce jeszcze w grudniu tego roku. Dziś miejska spółka podaje już inne terminy. – Według zapewnień producenta wszystkie materiały i komponenty do gdańskich tramwajów zostały już zamówione. Dostarczenie pierwszych tramwajów planowane jest na początek 2019 roku. Zgodnie z umową ostatnie z zamówionych tramwajów przyjadą do Gdańska w drugiej połowie przyszłego roku – informuje Alicja Mongird, rzecznik prasowy GAiT. Z informacji przewoźnika wynika zatem, że właściwa produkcja tramwajów jeszcze się nie rozpoczęła.

Ponieważ tramwaje Pesa Jazz Duo są już eksploatowane w Gdańsku, okres od przyjazdu do miasta do wyruszenia na trasę z pasażerami nie będzie długi. Włączanie pojazdów do ruchu powinno trwać około tygodnia. W tym czasie tramwaje przejdą odbiory, próby techniczne i homologację.

Zakup nowych tramwajów jest konieczny ze względu na rozbudowę gdańskiej sieci tramwajowej o budowany już odcinek w ciągu ulicy Nowej Bulońskiej oraz planowany odcinek w ciągu planowanej ulicy Nowej Warszawskiej, co wymusi zwiększenie liczby użytkowanych pojazdów. W dodatku wycofania wymagają już najstarsze pojazdy Konstal 105Na. Niestety, dostawa tylko 15 tramwajów pozwoli jedynie na wycofanie Konstali, bez zwiększenia liczby pojazdów w ruchu. Czy zamawiający planuje wykorzystać przewidzianą opcję na dostawę kolejnych 15 Jazzów? – Chcielibyśmy skorzystać z opcji zamówienia kolejnych pojazdów. W tej chwili czekamy na kolejne środki z UE. Jeżeli takich środków nie uda się pozyskać, chcielibyśmy kupić kilka sztuk za środki własne – mówi w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Alicja Mongird.

Nowe Jazzy Duo na pierwszy rzut oka nie będą się różnić od jeżdżących już po Gdańsku od 4 lat pięciu tramwajów tego samego typu. Różnice będą tkwiły tylko w szczegółach i dotyczyły głównie komfortu pracy motorniczych. – Różnice między nowymi Jazzami, a tymi, które już po Gdańsku jeżdżą to przede wszystkim nowy ergonomiczny pulpit motorniczego, wygodniejsze fotele, dodatkowe miejsce na rzeczy osobiste, chłodziarka na napoje, uchwyt na kubek, radioodbiornik. W każdym tramwaju będą również ładowarki USB oraz defibrylator – informuje Alicja Mongird. Podobnie jak wszystkie najnowocześniejsze tramwaje Jazzy trafią do zajezdni Wrzeszcz.

Total
8
Shares
Zobacz również: