Jazzy dla Gdańska już w grudniu

Pesa Jazz Duo to tramwaj znany mieszkańcom Gdańska /Fot.Jakub Murat (Muri)/Wikimedia

W czwartek została podpisana umowa z firmą PESA Bydgoszcz na dostawę 15 tramwajów Jazz Duo dla Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Pierwsze pojazdy dotrą do grodu Neptuna prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Mimo, że przetarg został rozstrzygnięty 7 miesięcy temu, podpisanie umowy było możliwe dopiero teraz. O przyczynach tak długiego okresu oczekiwania pisaliśmy w styczniu w portalu.

Za nowe tramwaje GAiT zapłaci 138 mln złotych. Co ciekawe oferta cenowa PESY pokrywała się co do grosza z planowanym budżetem gdańskiej spółki, przeznaczonym na ten cel. Według zapisów zawartych w przetargu pierwsze pięć tramwajów ma dotrzeć do Gdańska w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy, czyli w styczniu 2019 roku, pozostałe zaś do sierpnia 2019 roku. PESA zadeklarowała jednak, że pierwsze pojazdy dostarczy w wcześniej, mianowicie w grudniu.

Patrząc na opóźnienia producenta w dostawach pojazdów szynowych w ramach innych zamówień, do deklaracji należy podchodzić z ostrożnością. Zamówienie przewiduje prawo opcji, zwiększające zamówienie nawet o kolejne 15 tramwajów.

Spółka GAiT od 2014 roku eksploatuje już 5 tramwajów tego samego typu, które są wykorzystywane głównie na liniach, które docierają do krańcówek pozbawionych pętli, czyli liniach nr 10 z Nowego Portu na Brętowo PKM oraz 12 z Oliwy na Migowo. Wszystkie stacjonują w zajezdni Wrzeszcz. Dostawa kolejnych Jazzów prawdopodobnie pozwoli na wycofanie ostatnich gdańskich tramwajów 105Na, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia i pogarsza się z każdym dniem.

Total
0
Shares
Zobacz również: