Rewolucja biletowo – rozkładowa w Gdańsku

Fot. Emil Włuka

W minioną środę rozpoczął się dwunastomiesięczny test Open Payment System, czyli innowacyjnego systemu płatności za podróż transportem zbiorowym, autorstwa Mennicy Polskiej. Ponadto od połowy miesiąca pasażerów czekają znaczne zmiany w układzie gdańskich linii tramwajowych.

Testy nowego, znanego z Wrocławia systemu sprzedaży biletów rozpoczął się w środę o godzinie 12. Testy systemu prowadzone są na dwóch liniach autobusowych obsługujących port lotniczy: 110 łączącą lotnisko z Wrzeszczem PKP oraz 210 z Osowej do Oruni przez lotnisko i centrum. Nowe automaty biletowe zamontowano łącznie w 23 autobusach 12- i 18-metrowych, które będą na stałe przypisane do obsługi wspomnianych linii. Testy wprawdzie trwają tylko na dwóch liniach, lecz dzięki przekrojowej trasie linii 210, przejeżdżającej przez przekrój Gdańska, możliwość jego przetestowania będzie miała stosunkowo duża część mieszkańców, ale także turystów podróżujących z lotniska do centrum. O zasadach działania systemu oraz jego wadach i zaletach pisaliśmy już przy okazji wprowadzenia tego samego rozwiązania we Wrocławiu.

To nie koniec nowości, jakie czekają pasażerów gdańskiego transportu zbiorowego. Od 15 października ZTM Gdańsk wprowadza znaczące korekty tras i częstotliwości niektórych linii tramwajowych. Jedną z najważniejszych zmian będzie przekierowanie linii nr 3 z Brzeźna do pętli Chełm Witosa, a nie jak dotychczas do Stogów. Zmianę odczują mieszkańcy Chełmu, którzy uzyskają nie tylko bezpośrednie połączenie z Brzeźnem, ale także większą częstotliwość odjazdów. Mieszkańcy Brzeźna i Dolnego Wrzeszcza po raz pierwszy będą mogli dojechać do centrum nowoczesnym taborem. W związku ze zmianą trasy zamiast wyeksploatowanych tramwajów 105Na pojawią się tramwaje Pesa 120NaG Swing, które ze względu na zły stan torowiska nie mogły jeździć na Stogi.

W zamian za linię 3 do Stogów dojedzie wydłużona z Przeróbki linia nr 9, która rozpocznie kursować codziennie (dziś kursuje tylko w dni robocze). Zwiększy się częstotliwość kursowania. Zamiast co 20 minut pojadą co 10 minut w szczycie. Kolejną ciekawą zmianą jest wydłużenie linii nr 5 łączącą dziś Nowy Port ze Strzyżą, aż do pętli Zaspa przez Oliwę. Po kilku latach mieszkańcy Oliwy uzyskają z powrotem połączenie bezpośrednie z Nowym Portem. W zamian za to linia 11 jeżdżąca dziś z Zaspy do pętli Chełm Witosa zostanie skrócona do pętli Strzyża PKM. Na drugim krańcu zostanie za to wydłużone do pętli Łostowice Świętokrzyska, dzięki czemu odciążone zostaną kursujące tam linie.

Oprócz wspomnianych zmian tras zostanie zwiększona częstotliwość kursowania linii nr 6 z Łostowic do Jelitkowa co 10 miniut aż do godzin wieczornych. Ponadto, na linii nr 8 z Jelitkowa do Stogów tramwaje zamiast co 10 minut w szczycie pojadą co 7,5 minuty. Powyższe zwiększenie częstotliwości będzie możliwe m.in. dzięki rozpoczęciu remontu torowiska na odcinku Stogi Pasanil – Stogi plaża, co zwolni kilka składów. Wkrótce, wraz z postępami przy remoncie linii tramwajowej na Stogach należy spodziewać się kolejnych zmianach w kursowaniu gdańskich tramwajów.

Total
9
Shares
Zobacz również: