Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Flixbus rzuca wyzwanie PKP Intercity na trasie Szczecin – Zakopane

Rozpoczyna się sezon ferii zimowych i okres oblężenia zimowej stolicy Polski – Zakopanego. W połowie stycznia Flixbus uruchomił nową linię łączącą Zakopane ze Szczecinem, rzucając wyzwanie PKP Intercity.

Zielony autobus wyrusza ze Szczecina codziennie o 18.15, a po 12 godzinach i 20 minutach melduje się w zimowej stolicy kraju. Po drodze autobusy Flixbusa zatrzymają się między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Podstawowa cena przejazdu to 150 złotych, ale Flixbus stosuje sporo promocji. Dla przykładu za bilet normalny na pełnej trasie 4 lutego zapłacimy obecnie 45,99 zł. Na pozostałe dni lutego cena zazwyczaj nie przekracza 60 zł.

Co dla pasażerów na tej trasie oferuje narodowy przewoźnik kolejowy? Pomiędzy Szczecinem a Zakopanem kursuje jeden bezpośredni pociąg – TLK Podhalanin. Pociąg startuje ze Szczecina o godzinie 20.06. Podróż do stolicy Tart trwa 12 godzin i 34 minuty. Pociąg zatrzymuje się między innymi w Poznaniu, Katowicach i Wadowicach. Podstawowa cena biletu w 2 klasie to 84 złote. Oczywiście, jeżeli kupimy bilet z wyprzedzeniem, to zapłacimy mniej, na wspomniany dzień (4.02) bilet kosztuje obecnie 67,20 zł.

Jaki komfort oferują przewoźnicy?
Podróż autobusem jest mniej wygodna niż pociągiem, lecz w pojazdach Flixbusa możemy liczyć na dostęp do sieci Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne. Takich udogodnień nie ma co szukać w wagonach TLK Podhalanin. PKP Intercity oferuje jednak za dopłatą (69 zł) możliwość podróży w wagonie z miejscami do leżenia. To oczywiście znacząco poprawia komfort podróży.

Przyglądać się statystykom autobusy Flixbusa mają jeszcze jedną zaletę nad pociągami PKP Intercity – punktualność. 9 na 10 zielonych autobusów punktualnie dociera do celu, w przypadku pociągów narodowego przewoźnika do stacji docelowej jedynie 7 z 10 pociągów dociera zgodnie z rozkładem jazdy.

Flixbus realną konkurencją?
Flixbus po raz kolejny udowadnia, że może zaoferować konkurencyjną dla PKP Intercity ofertę. Podobny czas jazdy, niższe ceny przejazdu oraz dodatkowe udogodnienia i lepsza punktualność może przyciągnąć pasażerów do wyboru zielonego autobusu zamiast pociągu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More