Flixbus rzuca wyzwanie PKP Intercity na trasie Szczecin – Zakopane

Fot.Tokota/CC BY-SA 4.0;Jakub Hałun/CC BY-SA 4.0

Rozpoczyna się sezon ferii zimowych i okres oblężenia zimowej stolicy Polski – Zakopanego. W połowie stycznia Flixbus uruchomił nową linię łączącą Zakopane ze Szczecinem, rzucając wyzwanie PKP Intercity.

Zielony autobus wyrusza ze Szczecina codziennie o 18.15, a po 12 godzinach i 20 minutach melduje się w zimowej stolicy kraju. Po drodze autobusy Flixbusa zatrzymają się między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Podstawowa cena przejazdu to 150 złotych, ale Flixbus stosuje sporo promocji. Dla przykładu za bilet normalny na pełnej trasie 4 lutego zapłacimy obecnie 45,99 zł. Na pozostałe dni lutego cena zazwyczaj nie przekracza 60 zł.

Co dla pasażerów na tej trasie oferuje narodowy przewoźnik kolejowy? Pomiędzy Szczecinem a Zakopanem kursuje jeden bezpośredni pociąg – TLK Podhalanin. Pociąg startuje ze Szczecina o godzinie 20.06. Podróż do stolicy Tart trwa 12 godzin i 34 minuty. Pociąg zatrzymuje się między innymi w Poznaniu, Katowicach i Wadowicach. Podstawowa cena biletu w 2 klasie to 84 złote. Oczywiście, jeżeli kupimy bilet z wyprzedzeniem, to zapłacimy mniej, na wspomniany dzień (4.02) bilet kosztuje obecnie 67,20 zł.

Jaki komfort oferują przewoźnicy?
Podróż autobusem jest mniej wygodna niż pociągiem, lecz w pojazdach Flixbusa możemy liczyć na dostęp do sieci Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne. Takich udogodnień nie ma co szukać w wagonach TLK Podhalanin. PKP Intercity oferuje jednak za dopłatą (69 zł) możliwość podróży w wagonie z miejscami do leżenia. To oczywiście znacząco poprawia komfort podróży.

Przyglądać się statystykom autobusy Flixbusa mają jeszcze jedną zaletę nad pociągami PKP Intercity – punktualność. 9 na 10 zielonych autobusów punktualnie dociera do celu, w przypadku pociągów narodowego przewoźnika do stacji docelowej jedynie 7 z 10 pociągów dociera zgodnie z rozkładem jazdy.

Flixbus realną konkurencją?
Flixbus po raz kolejny udowadnia, że może zaoferować konkurencyjną dla PKP Intercity ofertę. Podobny czas jazdy, niższe ceny przejazdu oraz dodatkowe udogodnienia i lepsza punktualność może przyciągnąć pasażerów do wyboru zielonego autobusu zamiast pociągu.

Total
7
Shares
Zobacz również: