Przewozy Regionalne wyprzedają zabytkowe pojazdy

Odstawiony autobus szynowy serii SA102/Fot. Emil Włuka

Przed wakacjami informowaliśmy o wpisaniu do rejestru zabytków oraz zakończeniu eksploatacji wagonów piętrowych serii Bhp, należących do Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. Oprócz nich do rejestru zabytków wpisano m.in. należące do tego samego oddziału autobusy szynowe. Teraz okazuje się, że… spółka postanowiła je sprzedać.

Spółka planuje sprzedaż łącznie 6 pojazdów, z czego aż cztery z nich są wpisane do rejestru zabytków. Mowa oczywiście przede wszystkim o kultowych zespołach wagonów piętrowych serii Bhp. Na sprzedaż wystawiono oba znajdujące się na stanie gdyńskiego oddziału czterosekcyjne zespoły, które jeszcze w pierwszej połowie roku woziły pasażerów. Są to wiekowe pojazdy wyprodukowane w latach 1973 i 1977. Z powodu wygaśnięcia świadectwa sprawności technicznej i konieczności przeprowadzenia naprawy piątego poziomu utrzymania zostały odstawione.

Podobny los spotkał kolejne dwa pojazdy, wpisane do rejestru zabytków razem ze wspomnianymi wagonami piętrowymi. Jeden z nich to autobus szynowy SA102-002, wyprodukowany w 1996 roku przez ZNTK Poznań. Drugim pojazdem jest natomiast autobus szynowy SA104-001, wyprodukowany w 1995 roku przez Kolzam Racibórz i będący jednocześnie jedynym wyprodukowanym przedstawicielem tej serii. Oprócz wymienionych pojazdów zabytkowych na sprzedaż wystawiono pojazdy SA102-003 oraz SA101-001, który jest krótszą wersją autobusu szynowego serii SA102.

Ile kosztuje zabytkowy pojazd?

Przewozy Regionalne wyceniły zespoły serii Bhp na 119 tysięcy złotych za jeden czterosekcyjny skład. Pojazd serii SA104 przewoźnik chce sprzedać za 28 800 złotych, zaś autobusy szynowe serii SA102 za 59 200 zł za jedną sztukę. Nieco tańszy jest krótszy SA101-001, wyceniony na 39 600zł. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że podmiot, który zakupi pojazdy wpisane do rejestru zabytków, nie będzie mógł ich zezłomować. Czy znajdą się jednak chętni na ich kupno? Do tematu wrócimy na łamach serwisu zbiorowy.info

Total
18
Shares
Zobacz również: