Remont dworca Gdańsk Główny zagrożony?

Dworzec Gdańsk Glówny obecnie Fot. Diego Delso, delso.photo/CC-BY-SA

W miniony wtorek otwarto oferty długo wyczekiwanym przetargu na modernizację dworca Gdańsk Główny. Niestety nie wiadomo czy umowa zostanie zawarta. Ofertę złożyła tylko jedna firma, w dodatku przekraczając budżet o kilkadziesiąt procent.

Choć najważniejszy gdański dworzec był modernizowany w latach 90. Potrzebny jest kolejny obiektu. Poprzednie prace zniszczyły bowiem jego zabytkowe wnętrze zastępując je nowym, o wątpliwych walorach estetycznych oraz przede wszystkim funkcjonalnych. Pierwszym etapem prac nad przywróceniem historycznego wizerunku dworca Gdańsk Główny była mająca miejsce w 2013 roku rozbiórka przytłaczającej, pustej antresoli nad główną halą. Dzięki pracom dworzec stał się bardziej przestrzenny. Niedługo potem miał się rozpocząć kompleksowy remont całej części budynku. Ten niestety dość mocno odkładał się w czasie.

Wiele wskazuje na to, że na remont będzie trzeba czekać jeszcze dłużej. W przetargu na remont dworca ofertę złożyła jedynie firma Budimex, która zaoferowała się wykonać zlecenie za dokładnie 119 982 115,22 zł. Niestety jest to znacznie powyżej kwoty, jaką chciały przeznaczyć na ten cel Polskie Koleje Państwowe. Spółka oszacowała, że koszt modernizacji wyniesie 70 639 431, 84 zł. Z tego wynika, że oferta Budimexu jest aż o 49342683,38zł, czyli o 69,85% droższa. Oferta jest w trakcie analizy przez PKP. Firma może przyjąć ofertę Budimexu, podnosząc założony przez siebie budżet we wspomnianej już wysokości lub odwołać przetarg i rozpisać postępowanie na nowo. W związku ze znaczną różnicą między ceną oczekiwaną a oferowaną odwołanie przetargu wydaje dość prawdopodobne. To z kolei opóźni remont gdańskiego dworca o kolejne kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

O tym jak ma wyglądać zmodernizowany dworzec pisaliśmy tutaj. Więcej szczęścia niż budynek dworca mają jednak perony. Peron SKM nr 3 został w latach 2014-2015 roku gruntownie zmodernizowany i dostosowany do współczesnych potrzeb pasażerów, z zachowaniem swoich zabytkowych walorów. Teraz bardzo podobną metamorfozę przechodzą perony dalekobieżne nr 1 i 2. Prace z nimi związane są już na półmetku, o czym informowaliśmy 2 tygodnie temu.

Total
3
Shares
Zobacz również: