Ogłoszono przetarg na remont dworca Gdańsk Główny

Dworzec Gdańsk Glówny obecnie Fot. Diego Delso, delso.photo/CC-BY-SA

Po długim oczekiwaniu Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na modernizację dworca kolejowego Gdańsk Główny. Prace zajmą dwa lata i będą kosztowały około 60 milionów zł. Właściciel dworca przy wyborze wykonawcy będzie kierował się w 100% ceną. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 20 sierpnia. Zainteresowane firmy mogą wziąć udział w wizji lokalnej. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu wszystkie prace będą musiały zostać wykonane w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Renowacji poddane zostanie zarówno wnętrza jak i bryła dworca. Odświeżeniu ulegnie ceglana elewacja budynku, która po wykonaniu prac będzie nawiązywała do swej pierwotnej kolorystki. Na północnym fragmencie obiektu zrekonstruowany zostanie czterospadowy dach. Sama dachówka zyska historyczne ułożenie. Wymienione na nowe będzie miedziane okrycie na wieży zegarowej. Ponadto, nad miejscem, gdzie znajduje się obecnie McDonald’s, powstanie taras , który prawdopodobnie będzie mógł być wykorzystywany przez gości wspomnianego lokalu. Ważnym elementem będzie montaż iluminacji obiektu, która wieczorową porą podkreśli niezaprzeczalne walory architektoniczne dworca.

Kompletną rewolucję przejdzie wnętrze budynku, polegającą na odtworzeniu wyglądu hali sprzed stu lat. Wykonawca prac odtworzy witryny kasowe i sklepowe tak, by przypominały te z początków ubiegłego wieku. Zastosowane zostanie w tym celu drewno dębowe w kolorze mahoniu. Cała hala (a także skrzydło, w którym dziś znajduje się m.in. McDonald’s) uzyska utraconą przed laty pierwotną kolorystykę, na którą złożą się: piaskowe ściany i sklepienie, czerwone arkady i zdobienia, czerwono-pomarańczowe przestrzennie pomiędzy gzymsami. W hali znów pojawią się kuliste żyrandole, a także katusze z herbami pomorskich miast. Mimo zachowania zabytkowego charakteru obiektu zostaną zamontowane oczywiście elementy infrastruktury odpowiadające współczesnym standardom obsługi podróżnych, takich jak windy, schody ruchome, elektroniczne tablice informujące o odjazdach i przyjazdach pociągów.

Wielkim zmianom nie zostanie poddany za to przydworcowy plac. Pozostanie na nim obecnie istniejący postój taksówek, a także miejsca parkingowe służące do postoju w czasie do 3 minut. Większe zmiany będą miały natomiast miejsce pod placem, gdzie powstanie nowy tunel , dzięki któremu będzie można przejść z przystanku tramwajowego do istniejącego tunelu pod budynkiem dworca bez konieczności wyjścia na powierzchnię. W nowym podziemnym obiekcie znajdą się kasy biletowe i punkty handlowe. Co ważne pozostawione zostanie tylko zejście pod ziemię od strony obecnie istniejącego parkingu. Zejścia do tunelu zostaną osłonięte ozdobną balustradą. Na czas remontu pasażerowie będą mieli do dyspozycji tymczasowy dworzec kontenerowy.

Powyższe prace będą wielką zmianą w stosunku do obecnego wyglądu obiektu, który przeszedł ostatni remont na początku lat 90. Wtedy też wnętrze kompletnie utraciło swoje zabytkowe walory na rzecz dużej ilości powierzchni przeznaczonej do komercjalizacji. Efektów zaplanowanych prac rekonstrukcyjnych prac należy spodziewać się III kwartale 2020 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: