Tramwajem w tunelu dojedziemy do dworca Warszawa Zachodnia

Żódło: TW

Tramwaje Warszawskie i PKP Polskie Linie Kolejowe doszły do porozumienia w sprawie budowy nowej linii tramwajowej do dworca zachodniego w Warszawie. Jego efektem będzie budowa podziemnego przystanku tramwajowego, a także najdłuższej w kraju sieci tuneli tramwajowych.

Warszawa od lat konsekwentnie stawia na rozwój transportu szynowego. – Szyna ma priorytet. Zgodnie z naszą strategią rozwijamy komfortową i ekologiczną komunikację tramwajową, budujemy nowe trasy i integrujemy różne środki transportu. A już w 2023 roku pasażerowie będą mogli korzystać z nowej trasy i bardzo nowoczesnego węzła przesiadkowego – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.


Żródło: TW

Dzięki porozumieniu możliwe będzie wybudowanie linii tramwajowej prowadzącej tunelem wprost pod dworzec Warszawa Zachodnia. Swój początek (na powierzchni) będzie miała od ul. Grójeckiej, wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Następnie, w okolicy Parku Zachodniego rozpocznie się tunel prowadzący do planowanego podziemnego przystanku Dworzec Zachodni, którego budowa planowana jest na głębokości około 15 metrów poniżej poziomu torów kolejowych. Następnie tunel po północnej stronie stacji ulegnie rozwidleniu i poprowadzi w stronę ulic Ordona i Krzyżanowskiego, przed którymi tramwaje wyjadą na powierzchnię. Oba odgałęzienia włączone zostaną w torowisko tramwajowe na ulicy Kasprzaka.

Docelowo z przystanków tramwajowych Dworzec Zachodni będzie można dojechać tramwajem przez Ochotę do Wilanowa, przez Wolę do Śródmieścia i przez nowopowstające osiedla na Odolanach na Bemowo. Łączna długość zaplanowanych tuneli wraz z rampami zjazdowymi wyniesie 2120 metrów, do daje rekord długości dla tunelu tramwajowego w Polsce.


Żródło: TW

PKP PLK ze swojej strony zapowiadają podniesienie jakości obsługi podróżnych w obrębie stacji Warszawa Zachodnia, która dziś znacząco odbiega standardem od oczekiwań podróżnych.
Podpisanie porozumienia między Tramwajami Warszawskimi a PKP PLK pozwoli na uzyskanie wspólnej dokumentacji projektowej. Kolejny krok to wspólna realizacja robót budowlanych. Zgodnie z zasadami współfinansowania tego typu projektów przez UE, cała inwestycja tramwajowa musi być zakończona i rozliczona do końca 2023 roku.

Warto w tym miejscu dodać, że Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie z funduszy UE budowę trasy tramwajowej od dworca zachodniego aż do Wilanowa. Inwestycja została zweryfikowana i przeszła pełną kontrolę merytoryczną. Jej całkowita wartość przekroczy 293 mln zł, a dofinansowanie UE wyniesie 170 mln zł. Cały projekt obejmuje również zakup 50 dwukierunkowych wagonów i budowę zajezdni tramwajowej na 150 składów na Annopolu.

Stacja Warszawa Zachodnia ponad 1000 pociągów podmiejskich i dalekobieżnych w ciągu doby, czyniąc ją stacją o najbardziej intensywnym ruchu kolejowym w Polsce. Z tego tytułu doprowadzenie do stacji podziemnej linii tramwajowej ma kluczowe znaczenie w kontekście obsługi tego węzła transportowego oraz obsługi transportowej całego miasta.

Total
0
Shares
Zobacz również: