Warszawa szuka nowego systemu biletowego

Punkt Obsługi Pasażerów ZTM Warszawa /Fot. Marek Mazurkiewicz/Wikimedia

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie rozpoczyna prace nad modernizacją systemu biletowania w warszawskim transporcie miejskim. Jedną z rozważanych opcji jest likwidacja charakterystycznych dla miasta biletów kartonikowych.

W warszawskim ZTM powołana została grupa robocza, która ma przygotować koncepcję zmiany systemu biletowego. Nie chodzi jednak o taryfę, a system produkcji, sprzedaży i dystrybucji biletów. Obecny system, który został wprowadzony w 2001 r., opiera się na kartonikowych biletach jednorazowych oraz okresowych biletach kodowanych na kartach miejskich. – System biletowy, z którego korzystamy obecnie, ma już 17 lat. Niewątpliwie wymaga modernizacji – mówi w rozmowie z gazetą Metro Warszawa Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

Warszawski organizator transportu zbiorowego nie chce jednak zdradzać jakie warianty są brane pod uwagę. Wiadomo jednak, że podstawowym celem zmian będzie aby opłaty były bardziej płynne, a zmiany taryfy łatwiejsze. Nowy system ma być też szczelniejszy i bardziej bezpieczny. Urzędnicy zaznaczają, że nowy system musi odpowiadać zarówno na potrzeby pasażerów stałych, jak i doraźnych (w tym obcojęzycznych turystów).

Zmiany wejdą w życie najszybciej w 2023 roku. Wcześniej bowiem, ZTM mogłoby mieć problemy wynikające z zawartych już umów na sprzedaż i dystrybucję biletów kartonikowych oraz ładowania kart miejskich.

Total
0
Shares
Zobacz również: