Kolejne miejskie autobusy z panelami słonecznymi

Instalacja na dachu krakowskiego autobusu /Fot. MPK Kraków

MPK Kraków na dachach sześciu swoich autobusów przegubowych zainstalował panele słoneczne, dzięki którym chce o kilka procent zmniejszyć zużycie paliwa przez pojazdy.

Zainstalowany właśnie system technologii fotowoltaicznej służy do wspomagania zasilania instalacji pokładowej autobusu (24 V), która dostarcza energię m.in. do automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych oraz oświetlenia. Jest zasilany elastycznymi modułami fotowoltaicznymi. – Zastosowano w nich innowacyjną technologię produkcji bez użycia szkła, dzięki czemu mają one wymaganą elastyczność i nadają się do zamontowania na dachu autobusu. Panele są w pełni odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – zachwala rozwiązanie MPK Kraków.

Łącznie w Krakowie jeździ już osiem pojazdów posiadających na dachach panele słoneczne. W innych miastach rozwiązane to jest stosowane na dużo większą skalę. W Lublinie ponad 100 pojazdów miejscowego MPK ma na dachu instalację fotowoltaiczną. Natomiast dzięki umieszczeniu na pojeździe paneli słonecznych Solaris wygrał kilka lat temu przetarg dla MZA Warszawa. Od prawie 3 lat 80 pojazdów we wspomaganiem w postaci energii elektrycznej jeździ po ulicach stolicy.

Instalacja na dachu panelu słonecznego pozwala na oszczędność ok. 1,5 tys. litrów oleju napędowego rocznie w każdym pojeździe.

Total
0
Shares
Zobacz również: