Świętokrzyskie: będzie powrót pociągów między Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim

Fot. Newag

W poniedziałek 21 czerwca 2021 roku marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski na swoim facebookowym profilu zapowiedział powrót pociągów osobowych pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim przez Końskie i Opoczno (linia kolejowa nr 25).

Pociągi po 13 latach przerwy mają powrócić od nowego rozkładu jazdy 12 grudnia 2021 roku. Będą to 4 pary pociągów (w tym dwie wydłużone do Łodzi Kaliskiej). Obiegi do czasu elektryfikacji linii kolejowej nr 25 będą realizowane przez spalinowe zespoły trakcyjne należące do Polregio. Świętokrzyskie już wcześniej zapowiedziało zakup 4 jednostek hybrydowych, które mogłyby obsługiwać tę trasę.

Bętkowski przy okazji przypomniał o ustawie „Kolej+”, którą w 2020 roku uroczyście na pustym peronie w Końskich podpisał prezydent Andrzej Duda. To dzięki finansowaniu z tego programu linia kolejowa nr 25 ma zostać wyremontowana i zelektryfikowana.

Sceptycy z niedowierzaniem patrzyli na podpisanie ustawy na peronie, z którego od 13 lat nie mógł skorzystać żaden pasażer. W obiektywach kamer zobaczyliśmy prawdziwy obraz białej plamy komunikacyjnej – zabite okna budynku stacji kolejowej. Tak to wygląda dziś. A tymczasem już niedługo mieszkańcy Końskich z tego peronu wsiądą do pociągu, który zawiezie ich do Tomaszowa czy Skarżyska i dalej do Łodzi, Warszawy, Krakowa – gdzie tylko chcą – napisał marszałek.

Na dniach PKP PLK mają ogłosić przetarg na remont peronów przy stacjach na tej trasie.

Planowana trasa przywracanego połączenia kolejowego: Tomaszów Mazowiecki – Jeleń – Bratków – Szadkowice – Słomianka – Opoczno – Sitowa – Petrykozy – Ruda Białaczowska – Kornica – Końskie – Wąsosz Konecki – Czarniecka Góra – Stąporków – Wólka Plebańska – Sołtyków – Gilów – Bliżyn – Brzask – Skarżysko Milica – Skarżysko Kamienna.

Total
1
Shares
Zobacz również: