Kombinezon na motor – co warto wiedzieć podczas wyboru

Strój motocyklowy to inwestycja w maksymalne bezpieczeństwo, a przy prawidłowym wyborze także w komfort. Kask i odpowiedni kombinezon motocyklowy to priorytet dla osób, które poruszają się motorem rekreacyjnie, a także wyczynowo. Kombinezony motocyklowe ochronią w razie kontaktu z asfaltem.  Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego stroju. 

Rola strojów na motocykl

Bez względu na to, jakim stylem jazdy jeździsz i ile trwa jazda motorem – czy jest to tylko krótka przejażdżka, czy wielogodzinna podróż, bez wątpienia kombinezon to podstawa i nie podlega to żadnym wątpliwościom. Kombinezon motocyklowy oprócz tego, że powinien chronić podczas wypadku, ale także w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, wiatru oraz przed zimnem, do tego niezbędna jest membrana. Podczas ciepłych dni za to potrzebny jest strój z odpowiednią wentylacją, by zapewnić sobie komfort podczas jazdy. Kombinezon motocyklowy kiedy jest właściwie dobrany sprawia, że skupiamy się maksymalnie na jeździe pojazdem, a nie na możliwym dyskomforcie, np. podczas niesprzyjającej pogody. Oprócz kombinezonu jedno lub dwuczęściowego, do zestawu należy dołączyć kask oraz specjalne obuwie. 

Rodzaje kombinezonów motocyklowych

Wyróżnia się kombinezony skórzane oraz tekstylne. Jednoczęściowe kombinezony najczęściej wybierają osoby, dla których jazda na motorze jest dyscypliną sportową, wykonują jazdę wyczynową. W takim rodzaju kombinezonu motocyklista ma lepszą aerodynamikę, stanowią one także większą ochronę w razie upadku. Przy tak dużym prędkościach, to bardzo ważne. Kombinezon dwuczęściowy wybierają najczęściej osoby, które jeżdżą rekreacyjnie, ten strój jest łatwiejszy do ubrania. W skład kombinezonu dwuczęściowego wchodzą spodnie oraz kurtka.  Niestety dwuczęściowy kombinezon zapewnia mniej bezpieczeństwa – niezasłonięte przez strój części ciała, warto zaopatrzyć się wówczas w dodatkowe ochraniacze. Materiał, z którego wykonany jest kombinezon ma bardzo duże znaczenie – do wyboru są skórzane oraz tekstylne. Kombinezony motocyklowe skórzane mają większą trwałość na uszkodzenia mechaniczne, są najczęściej wybierane do jazdy sportowej. Jeżeli wybierzemy kombinezon skórzany, wykonany ze skóry naturalnej, wówczas będzie jeszcze bardziej wytrzymały, wolniej się ściera. Skóra daje lepszą ochronę podczas wypadków, dlatego ten wybór dla uprawiających jazdę wyczynową jest bardzo ważny. Jednak skóra jest wrażliwa na takie warunki pogodowe, jak deszcz. Warto kupić kombinezon ze skóry bydlęcej.   Kombinezon tekstylny wybierają osoby, które jeżdżą turystycznie, rekreacyjnie. Warto wiedzieć, że są one mniej odporne na wszelkie uszkodzenia. W niektórych modelach dodatkowo znajdziesz warstwę membrany. Wyróżnia się także kombinezony męskie i damskie, które dopasowane są do cech charakterystycznych sylwetek danej płci. 

Jak wybrać kombinezon na motocykl?

Kombinezony motocyklowe powinny być idealnie dopasowane do ciała, dawać swobodę ruchów, być wygodny, niczym druga skóra. Nie może być ani za luźny, ani za ciasny. Choć wydawać się może, że kiedy wybierzemy luźniejszy będzie nam wygodniej, to jednak nie będzie to bezpieczny wybór. Podczas zakupu kombinezonu, zwróć uwagę, czy posiada on wentylację, kiedy chcemy z niego korzystać podczas ciepłych dni. Kolejnym bardzo ważnym aspektem, dla bezpieczeństwa jazdy są wzmocnienia oraz protektory, membrana, która chroni przed wiatrem oraz przed deszczem. Istotne dla bezpieczeństwa oraz widoczności są odblaski. Dzięki elastycznym elementom w kombinezonie, jeszcze lepiej dostosuje się on do sylwetki. Bezpieczeństwo oraz wygoda to priorytet. Weź przy tym pod uwagę to, czy jeździsz wyczynowo, czy rekreacyjnie, bądź przygotowany na rozmaite warunki atmosferyczne, warto także posiadać certyfikowane ochraniacze. 

Znajdź kombinezon motocyklowy dla siebie

Na stronie intermotors.pl znajduje się wiele modeli kombinezonów na motor. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą, by znaleźć coś odpowiedniego, dostosowanego do swoich potrzeb. Poniżej kilka przykładów kombinezonów z oferty strony, na które warto zwrócić uwagę oraz to, czym się charakteryzują. 

  • Kombinezon jednoczęściowy GP FORCE V2 ALPINESTARS – wykonany ze skóry bydlęcej, można go używać ze specjalnym systemem motocyklowych poduszek powietrznych, które chronią górne części ciała. Na łokcia, kolana, barki oraz piszczele, są dołożone specjalne ochraniacze GP, które stanowią ochronę, ma także ochraniacze na biodra. Zapewnia odpowiednią wentylację podczas jazdy. Aerodynamiczny garb na plecy ma wentylację, która daje przepływ powietrza. 
  • Kombinezon dwuczęściowy Ixon Vortex 2 – posiada certyfikowane ochraniacze na łokciach, kolanach, ma wypinaną warstwę meshową, aerodynamiczny garb, mankiety zapinane na zamek, a także slidery na kolana. 
  • Spyke Assen Race 2.0 – jednoczęściowy kombinezon, stworzony do jazdy wyczynowej. Posiada kieszeń na ochraniacz pleców. Posiada mikro perferowaną skórę na klatce piersiowej, nogawkach oraz rękawach. Ma kołnierz neoprenowy, a także elastyczne panele ze skóry akordeonowej. 

Na stronie jest wiele innych kombinezonów, warto poszukać odpowiedni strój do swoich potrzeb i innych kryteriów.

Total
0
Shares
Zobacz również: