System zarządzania magazynem WMS – sprawna logistyka większych i mniejszych hal

System zarządzania magazynem WMS zdobywa coraz większą popularność, szczególnie wśród zarządzających dużymi magazynami. Mała ilość dostępnych na jego temat informacji zniechęca jednak potencjalnych nabywców. Zapoznaj się z zaletami i działaniem systemu WMS.

Magazynowy system informatyczny – WMS

System WMS to skrót od angielskiego Warehouse Management System, czyli System Zarządzania Magazynem. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim odpowiedzialność zintegrowanego systemu informatycznego za wsparcie zarządzania procesami magazynowymi. System kontroluje większość procesów na magazynie w czasie rzeczywistym, od przyjęcia dostaw do magazynu po wysyłkę skompletowanych zleceń. Śledzenie, kontrolowanie i analiza przesyłek na bieżąco pozwala połączyć wszystkie stanowiska pracy i maszyny we wspólną, centralnie zarządzaną sieć. System magazynowy WMS pozwala od razu wyłapać wszelkie nieprawidłowości i zapewnić ciągłość bezproblemowej pracy magazynu.

Kluczowe w pracy WMS Warehouse Management System

Wdrożenie systemu WMS wiąże się z zbudowaniem cyfrowego odpowiednika magazynu w środowisku wirtualnym. Kluczowe jest przede wszystkim dokładne odwzorowanie fizycznej oraz funkcjonalnej struktury magazynu oraz transportów wewnątrzmagazynowych. Pozwala to na płynny przepływ informacji, co uzupełnia przyporządkowanie użytkowników do obsługi poszczególnych operacji i nadanie im konkretnych uprawnień. Do wdrożenia systemu WMS potrzebna będzie także konfiguracja istotnych dla danego magazynu procesów przepływu materiałów, stałych danych o produktach i struktury dystrybucji.

Zalety systemu WMS

Dzięki systemowi WMS uzyskasz stały dostęp do historii przepływu towarów. W każdym momencie możesz sprawdzić, kto zrealizował dane zadanie lub jak przebiegała praca na każdym stanowisku. Archiwizacja danych przez program WMS pozwala także na tworzenie precyzyjnych statystyk i raportów, przyczyniających się do optymalizacji procesów technologicznych.

Główną zaletą posiadania systemu WMS jest znacznie większa efektywność pracy magazynu, zarówno pod względem jakości jak i wydajności. Kontrola stanów magazynowych, koordynacja, śledzenie, optymalizacja i analiza zachodzących w magazynie procesów, operacji i zmian – tak można opisać działanie systemu. W praktyce oznacza to np. kontrolę przyjęcia towaru z wielkościami awizowanymi albo sprawdzenie zgodności skompletowanych zleceń z zamówieniem klientów.

Przydatność systemu WMS

Zainstalowany system magazynowy WMS sprawdzi się wszędzie tam, gdzie optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej to nadrzędna sprawa. Usprawni więc składowanie i przepływ towarów w magazynach wysokiego składowania, zakładach produkcyjnych, dużych placówkach handlowych, centrach handlowych i stacjach przeładunkowych. W systemie WMS świetnie pracuje się też w mniejszych magazynach, gdyż jest on w pełni skalowalny. Dostosujesz go więc do indywidualnych potrzeb swojej placówki.

Systemy WMS wspierają generowanie zadań pracy oraz ich automatyczne przydzielanie pracownikom. Dzięki temu każdy magazynier dostaje na swój terminal precyzyjne wytyczne. Wspiera także procesy inwentaryzacji i zarządzania automatyką magazynową. Idzie za tym zwiększenie efektywności pracy i możliwość kontrolowania pracy pracowników magazynu.

Najważniejsze cechy systemów WMS

Poznaliśmy już takie funkcje systemu WMS jak skalowalność, czyli dostosowanie programu do każdego magazynu, nie tylko wielkich hal magazynowych. Równie istotna jest otwarta struktura, która pozwala rozbudowywać system wraz z ewoluującymi potrzebami firmy. Elastyczny system WMS dopasujesz do specyficznych wymagań własnego magazynu. Uniwersalność systemu sprawia, że sprawdzi się on w magazynach o różnej wielkości  i złożoności, w całkiem różnych branżach. Co ważne, system WMS można łatwo zintegrować z innymi oprogramowaniami, m.in. z systemami ERP lub systemem zarządzania produkcją. Zyskujesz także stałe wsparcie posprzedażowe i pomoc w obsłudze ze strony producenta.

Jaką postać systemu WMS wybrać?

System WMS można wdrożyc w wersji całkowicie autonomicznej, która będzie stanowić całkiem niezależne narzędzie. Autonomiczny program WMS można zintegrować z pozostałymi systemami stosowanymi w magazynie, np. platformami e-commerce i kurierskimi. Z kolei w modułowej wersji WMS stanowi integralną część systemu ERP (Enterprise Resources Planning. Takie rozwiązanie sprawia jednak, że moduł WMS ma ograniczoną funkcjonalność. Dlatego wersję modułową można napotkać jedynie w małych magazynach o prostej strukturze logistycznej.

Wybierz swój system WMS

Warto przed wdrożeniem systemu WMS zrobić audyt logistyki, by poprawnie wskazać procesy, które system mógłby ulepszyć. Dzięki elastyczności oprogramowania WMS dopasujesz je do planowanych procesów magazynowych. Nie mniej ważna jest możliwość rozwoju narzędzia WMS wraz z firmą, która za parę lat będzie prawdopodobnie wymagała zupełnie nowych rozwiązań technicznych. Dzięki prostemu dodawaniu rozszerzeń i nowych konfiguracji, system WMS będzie z łatwością nadążał za potrzebami Twojego przedsiębiorstwa.

Total
0
Shares
Zobacz również: