Po ponad 20 latach Chocianów wraca na kolejową mapę

Po raz ostatni pociąg pasażerski odjechał ze stacji Chocianów w kwietniu 2000 roku. Po 22 latach do tej ośmiotysięcznej miejscowości wraca kolei. Pociągi pojadą w relacji Legnica – Chocianów – Legnica.

Oficjalne otwarcie nowego kierunku realizowanego przez Koleje Dolnośląskie będzie miało miejsce w niedzielę, wraz z nowym rozkładem jazdy, który wchodzi w życie 11 grudnia.

Realizujemy długofalową strategię Zarządu Województwa Dolnośląskiego, by odzyskiwać nieużytkowane linie kolejowe i przywracać na nich połączenia pasażerskie, dając coraz szerszemu gronu Dolnoślązaków dostęp do kolei.

Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa

Otwarcie linii do Chocianowa to kolejna inwestycja Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei – ta jednostka Urzędu Marszałkowskiego zarządza już liniami kolejowymi do Trzebnicy, Bielawy i Jakuszyc, a od 11 grudnia do siatki połączeń dołącza zarządzana przez nią linia do Chocianowa.

Koleje Dolnośląskie idą na rekord

Pociągi w żółto-białych barwach od grudnia dojadą również do Wołowa i Ścinawy – do tej pierwszej miejscowości po dziewięciu latach nieobecności. Przewoźnik liczy, że nowe linie szybko zyskają spore grono pasażerów.

Rok 2022 będzie rekordowy pod względem zarówno liczby pasażerów, jak i liczby kilometrów, którymi pokonaliśmy trasy głównie na Dolnym Śląsku.

Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Zmiany w cenniku KD

W związku z unifikacją taryfy z innym przewoźnikiem regionalnym na Dolnym Śląsku z nowym rozkładem jazdy, od 11 grudnia, ceny biletów wzrosną średnio o 3 proc. Różnice w przypadku biletów jednorazowych wyniosą na większości tras kilkadziesiąt groszy.

Propozycję zmiany cennika wystosowało Polregio, a ponieważ operujemy na wielu trasach zamiennie, chociażby od 11 grudnia na trasie do Głogowa przez Wołów, musimy wprowadzić podobne stawki również w naszym taryfikatorze.

Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Analogicznie o 3 proc. wzrosną ceny biletów miesięcznych. Największa zmiana ceny dotyczy biletu weekendowego w ofercie Weekend z KD. Tutaj podróżni, chcący podróżować od piątkowego popołudnia do niedzieli bez limitu, zapłacą za bilet 59, a nie 49 zł, jak dotychczas.

Wprowadzenie nowych stawek jest także wymagane z racji różnicy w kursach walut w stosunku do korony czeskiej – dlatego też bilety na połączenia do Czech wzrosną o około 10 proc.

Total
0
Shares
Zobacz również: