Sztaplarki – kompendium wiedzy

Możliwość szybkiego i sprawnego transportu materiałów jest kluczowa z punktu widzenia działalności logistycznej. Nie warto decydować się na oszczędności w kwestii zakupu maszyn magazynowych. Dobrej jakości sztaplarki usprawnią funkcjonowanie magazynu w przemyśle i handlu. W efekcie przyniosą wymierne korzyści i przełożą się na zysk przedsiębiorstwa.

Sprawdź:

  • co to jest sztaplarka
  • do czego stosuje się sztaplarki
  • sztaplarka i wózek widłowy – czy są tym samym
  • czym się kierować wybierając sztaplarki

Co to jest sztaplarka?

Wielu doświadczonych pracowników magazynowych przez wiele lat mogło nie spotkać się z pojęciem sztaplarki. Tymczasem są to maszyny powszechnie stosowane w magazynach i ogólnie określane jako wózki widłowe. Sztaplarka jest pojazdem mechanicznym wykorzystywanym do podnoszenia i transportu ładunków. Sztaplarki elektryczne zasilane energią z akumulatorów mogą być stosowane do pracy wewnątrz magazynów i hal produkcyjnych. Z kolei pojazdy wyposażone w silniki spalinowe sprawdzają się lepiej w pracach na zewnątrz i w magazynach otwartych.


Producenci oferują różnego typu sztaplarki o rozmaitych gabarytach i budowie. W większości przypadków są to maszyny uniwersalne wyposażone w widły do transportu. Jednak na rynku znajdują się także sztaplarki, których konstrukcje mogą być precyzyjnie wyspecjalizowane. Wówczas stanowią one jeden z elementów ciągu produkcyjnego.

Do czego stosuje się sztaplarki?

Sztaplarki to maszyny stosowane do transportu towarów o znacznej masie lub nietypowych gabarytach. Sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczny jest szybki transport produktów na niewielkie odległości. Dzięki masztowi i podnośnikowi hydraulicznemu ładunek umieszczony na widłach sztaplarki można wynosić na wysokość kilku metrów.

Wózki widłowe typu sztaplarka, są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Są niezastąpione w centrach logistycznych i hurtowniach. Stosuje się je w magazynach na zapleczach marketów budowlanych i sklepów. Znajdują wiele możliwości zastosowania w zakładach pracy i chętnie wybierane są przez przedsiębiorców zajmujących się produkcją. Co ciekawe, sztaplarki wyposażone w widły sprawdzają się także do załadunku samochodów i innych środków transportu.

Sztaplarka i wózek widłowy – czy są tym samym?

Obecnie w branży magazynowej i logistycznej na sztaplarki powszechnie używa się sformułowania wózek widłowy. Nie jest to błędem, jednak trzeba mieć świadomość, że te urządzenia nie są jednym. Nie każdy wózek widłowy jest sztaplarką, a w zasadzie każda sztaplarka jest wózkiem widłowym.

Pierwsze sztaplarki wprowadzono do branży portowej, gdzie miały za zadanie rozładunek towarów. Kolejnym krokiem było właśnie sztaplowanie, czyli układanie ich w stosy jeden na drugim. Rozwój centrów logistycznych i ograniczenie przestrzeni magazynowych doprowadziła do rozpowszechnienia sztaplarek w innych branżach. Dlatego obecnie wózki widłowe przeznaczone do transportu na niewielkie odległości, a także pozwalające na transport pionowy powszechnie uznawane są za sztaplarki. To określenie nie dotyczy wózków paletowych ani maszyn teleskopowych i ładowarek.

Czym się kierować wybierając sztaplarki?

W ofercie dobrych dystrybutorów, takich jak FLT GRUPA, znajdują się różnego typu sztaplarki. Sięgając po wybrane produkty, zwróć uwagę na ich gabaryty i to, czy będą w stanie sprawnie poruszać się pomiędzy regałami w magazynach. Spore znaczenie ma też moc i udźwig wózków widłowych. Oferowane produkty z kategorii sztaplarek możesz nie tylko kupić, ale także wynająć. To pozwoli Ci ocenić, czy parametry danej maszyny są odpowiednie do planowanych dla niej zadań.

Total
0
Shares
Zobacz również: