Bez mandatu gdy biletomat w pojeździe jest zepsuty

Zdjęcie ilustracyjne /fot.Travelarz/wikimedia

Od 2 kwietnia 2017 roku w Łodzi bilety na pokładzie pojazdów można nabyć tylko w biletomacie, które ulegają awariom. Pasażerowie stawia to w kłopotliwej sytuacji, gdyż w przypadku awarii ryzykują otrzymaniem mandatu. Podczas najbliższej sesji rady miasta Łodzi ma zostać przedstawiona uchwała znosząca kary za jazdę bez biletu w przypadku awarii automatu biletowego w pojeździe transportu miejskiego.

Zakupione w 2014 roku bezgotówkowe automaty biletowe zainstalowano w każdym pojeździe łódzkiej komunikacji miejskiej. Miały na celu odciążyć prowadzących pojazdy, a także pozbawić wymówek pasażerów podróżujących bez biletów. Niestety okazało się, że urządzenia ulegają awariom. Stawia to podróżnego w kłopotliwej sytuacji, gdyż w przypadku awarii biletomatu, będąc już na pokładzie pojazdu, traci on możliwość zakupu biletu na przejazd. W myśl obecnych przepisów taryfowych awaria biletomatu nie stanowi zwolnienia z uiszczenia opłaty za przejazd i wiąże się z nałożeniem mandatu w przypadku kontroli biletów.

Przesłanką do zmiany regulaminu jest wina leżąca po stronie organizatora przewozów, który nie zapewnił pasażerom możliwości zakupu biletów w takiej sytuacji. Projekt uchwały zakłada, że w przypadku kontroli biletów w pojeździe z uszkodzonym biletomatem będzie możliwość uiszczenia bezpośrednio u kontrolera opłaty równej cenie 60-minutowego biletu na przejazd. W przypadku, gdy pasażer nie będzie miał przy sobie gotówki, zostanie mu wystawiony mandat, który będzie anulowany natychmiast po uiszczeniu w ciągu tygodnia opłaty, także równej cenie biletu 60-minutowego. Ponieważ w Łodzi funkcjonują jednak jeszcze bilety 20- i 40-minutowe, wysokość opłaty może zostać jeszcze zmieniona poprawkami. W razie przyjęcia uchwały przez radnych zmodyfikowany regulamin zacznie obowiązywać najpóźniej w ciągu 45 dni. Warto nadmienić, że taką sytuację w podobny sposób rozwiązał już Wrocław. Tam również gdy automat jest zepsuty, pasażer otrzyma jedynie wezwanie do zapłaty w wysokości biletu godzinnego. Oczywiście, jeżeli pasażer posiada ulgi ustawowe lub handlowe to kwota wezwania będzie odpowiednio niższa.

Total
0
Shares
Zobacz również: