ITS przyspieszył poznańskie tramwaje

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Emil Włuka

Remonty, modernizacje oraz wdrożenia w kolejnych miejscach i usprawnienia Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) spowodowały płynniejszy i szybszy ruch autobusów i tramwajów w Poznaniu.

Jak pokazują poznańscy urzędnicy, efektem wdrożenia systemu ITS jest skrócenie rozkładowych czasów przejazdów tramwajów. Na przykład po wdrożeniu ITS tramwaj z pętli Junikowo przez ul. Grunwaldzką do Bałtyku przyspieszył o 2 minuty – przed 17 minut, po 15. Również o 2 minuty skrócił się czas podróży z pętli Górczyn do Dworca Zachodniego. Może się to wydawać niewiele, ale w całym rozkładzie jazdy może pozwolić na wygospodarowanie dodatkowych przejazdów.

W porównaniu do 2016 roku poprawiła się punktualność autobusów i tramwajów. W 2017 roku tramwaje jeździły z punktualnością 88,8%, gdy rok wcześniej ten wskaźnik wyniósł 81,3%. Podobny wzrost nastąpił, jeśli chodzi o punktualność autobusów – 78,2% w 2017 roku i z 71,6%. w 2016.

– Te dane wskazują, że postawienie przez Poznań na transport zbiorowy, a w szczególności na komunikacją tramwajową, przynosi efekty. Szczególnie ważna jest tu bezkolizyjność przejazdów oraz ich uprzywilejowanie w stosunku do ruchu kołowego. Wybór środka transportu determinowany jest czasem dotarcia do celu. Transport publiczny ma być realną alternatywą dla mieszkańców poruszających się po Poznaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania w rozmowie z portalem poznań.pl

Total
0
Shares
Zobacz również: