Olsztyn: Kończy się gwarancja, szyny dalej pękają

fot. Jan Biernat/zbiorowy.info

Od ponad dwóch lat najmłodsza polska sieć tramwajowa, znajdująca się w Olsztynie, boryka się z problemem pękających szyn. W tym okresie doszło łącznie do kilkudziesięciu pęknięć. Mimo upływu czasu i zbliżającego się terminu zakończenia gwarancji, sytuacja nie została rozwiązana.

Problem pękających szyn występuje jedynie na odcinku torowiska wykonanym przez firmę Skanska. Wszystkie usterki tego typu muszą być naprawione przez wykonawcę prac. Ponieważ dochodzi do nich głównie w okresie zmian temperatur z dodatnich na ujemne i odwrotnie, można podejrzewać, że wykonawca popełnił błąd przy montażu szyn, polegający na przytwierdzeniu i łączeniu ich w niewłaściwej temperaturze. Tę tezę potwierdza odpowiedź prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, na interpelację radnego Krzysztofa Kacprzyckiego.

-Zlecone przez gminę Olsztyn dwa niezależne badania przyczyn pęknięcia szyn, wskazały jako ich powód błędy w procesie wykonywania spawów oraz brak zachowania odpowiednich reżimów technologicznych przy spawaniu – pisze prezydent Olsztyna. Dodaje również, że ekspertyzy zostały potwierdzone przez Instytut Metalurgii i Żelaza w Gliwicach oraz PKP PLK S.A. Centrum Diagnostyki Ekspozytura Badań Laboratoryjnych i Terenowych.

Jednym z błędów wykonawcy było przeprowadzenie procesu łączenia szyn w torze bezstykowym w okresie, kiedy temperatura przekraczała zakres od +15 do +30 stopni Celsjusza, gwarantujący bezpieczną eksploatację toru bezstykowego. Innym błędem był zbyt krótki okres wykonywania spawu, który powinien wynosić 4 godziny. Z przedłożonych przez wykonawcę inżynierowi kontraktu dokumentów wynika, że Skanska wykonywała spawanie w czasie od 1 do 2 godz. To z kolei oznacza, że przekraczano górną granicę zakresu temperatury łączenia szyn, gwarantującą bezpieczną pracę toru.

Właściciel infrastruktury, a przede wszystkim pasażerowie, ciągle czekają na rozwiązanie problemu, który powoduje często przerwy w kursowaniu tramwajów. Niestety szyny ciągle pękają, szczególnie w okresach niskich temperatur, często w kilku miejscach jednego dnia. Przykładowo 12 stycznia do pęknięcia szyn doszło aż w trzech miejscach na sieci tramwajowej. Kiedy wykonawca ostatecznie rozwiąże omawiany problem? Na chwilę obecną trudno powiedzieć.

Total
0
Shares
Zobacz również: