Studium odpowie na pytania o metro w Krakowie

System tramwajowy Krakowa jest bliski granicy wydajności /Fot.Mach240390/Wikimedia

Kraków przygotowuje przetarg na studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego. Studium ma odpowiedzieć na pytanie czy miastu potrzebne jest metro.

Jak informuje Gazeta Krakowska, Urząd Miasta Krakowa wysłał już do dziennika urzędowego Unii Europejskiej wstępną deklarację o zamiarze ogłoszenia przetargu na studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego. W przygotowaniu tego zamówienia pomagają urzędnikom specjaliści z Wiednia.

Zwycięzca przetargu w ramach studium będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy Kraków faktycznie potrzebuje linii metra. Innym, alternatywnym rozwiązaniem miałby być system podziemnych tuneli tramwajowych.

W referendum przeprowadzonym w maju 2014 r. ponad 55 procent mieszkańców biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za budową metra. Opracowane dwa lata temu studium rozwoju transportu w Krakowie zarekomendowało budowę linii metra z Nowej Huty do Bronowic. Jednak sama rekomendacja nie wystarczy, potrzebne jest właśnie studium wykonalności inwestycji.

Jeżeli studium wykaże konieczność budowy w mieście kolei podziemnej, budowa mogłaby się zacząć w 2025r. Pierwszy odcinek tunelu pod centrum Krakowa mógłby powstać w dwa lata, a więc do 2027r.

Total
0
Shares
Zobacz również: