Opoczno bez pociągów w wakacje

Zdjęcie ilustracyjne

W tym roku w okresie letnim nie będą kursowały pociągi Przewozów Regionalnych z Opoczna do Łodzi, Koluszek i Tomaszowa Mazowieckiego. Pociągi zostaną zastąpione zastępczą komunikacją autobusową. Przyczyną znacznych utrudnień są planowane prace torowe.

PKP PLK w przeprowadza w tym roku remonty na trasie łączącej Koluszki z Opocznem. Jedne z robót prowadzone są już od 12 marca na łącznicy pomiędzy liniami kolejowymi nr 1 i 25, pozwalającej na wyjazd z Koluszek w kierunku Opoczna. W ramach prac przebudowane zostaną między innymi urządzenia blokady liniowej pomiędzy stacjami Słotwiny i Mikołajów, co pozwoli na zwiększenie przepustowości linii. Jest to pierwszy etap robót, niewpływający na ruch pociągów, który potrwa do połowy lipca.

Drugi etap prac obejmujący stację Słotwiny wymusi wtrzymanie ruchu kolejowego. Potrwają one od 16 lipca do 9 października, przy czym najpoważniejszy etap potrwa od 16 lipca do 15 września. To właśnie w tym okresie zawieszony zostanie ruch pociągów.

Zapowiedziany remont wprawdzie przyniesie spore utrudnienia, ale jest niezbędny celem poprawy prędkości i jakości podróży koleją. Oprócz wymiany sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym wymiernymi korzyściami dla pasażerów będą lepsze warunki oczekiwania i wsiadania do pociągu dzięki remontowi peronu nr 1 na stacji Słotwiny, zwiększeniu przepustowości linii za pomocą nowych urządzeń srk, co umożliwi uruchomienie większej liczby pociągów, a także skrócenie czasu podróży poprzez podniesienie prędkości maksymalnej na odcinku Koluszki – Słotwiny z 60 km/h do 100 km/h.

Remont wykona a kwotę 18 mln zł konsorcjum firm Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. (lider) oraz Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Tor” Sp. z o.o. Firma w ramach tej inwestycji oprócz wspomnianych prac wyremontuje łącznie 1,6 km torów oraz wymieni 11 rozjazdów.

Total
0
Shares
Zobacz również: