Prawie dwa miliony pasażerów na Okęciu w lipcu

Fot.Piotrus/Wikimedia

Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji. Na bardzo dobre wyniki znaczący wpływ ma stałe zwiększanie się liczby pasażerów w ruchu międzynarodowym (głównie tranzytowym).

Rok wcześniej, w w lipcu 2017 roku, z usług warszawskiego portu skorzystało 1,7 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 12,6 proc.

W ciągu siedmiu minionych miesięcy bieżącego roku w ruchu międzynarodowym było prawie 9 mln podróżnych (to więcej o prawie 20 proc. rok do roku), z czego 27 proc. stanowili pasażerowie tranzytowi. W całym 2017 roku było ich 24 proc.

Tegoroczne sukcesy Lotniska Chopina zostały zauważone także w Europie. Według opublikowanego właśnie raportu organizacji ACI stołeczny port – w podsumowaniach czerwca, pierwszego półrocza, a także drugiego kwartału 2018 roku – zajmuje czwarte miejsce, biorąc pod uwagę tegoroczny wzrost liczby pasażerów wśród lotnisk UE w grupie 2 (obsługującej od 10 do 25 mln osób).

W klasyfikacji pierwszego półrocza czwartą lokatę, wraz z lotniskiem Chopina, dzieli ex aequo port w Budapeszcie (oba lotniska zanotowały wzrost wielkości 14,8 proc.). Pierwszą trójkę wspomnianej grupy 2 (10-25 mln pasażerów) tworzą odpowiednio porty w Ankarze, Moskwie (Wnukowo) oraz w Kijowie (Boryspol).

Dodajmy, że również druga połowa roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wraz z początkiem sezonu zima 2018/19 na Lotnisko Chopina powróci brytyjska linia lotnicza easyJet. Przewoźnik zaoferuje z Warszawy cztery kierunki: Bazylea, Berlin Tegel, Genewa i Londyn Gatwick. Natomiast Wizzair zamierza uruchomić w tym czasie bezpośrednie połączenie z Wiedniem.

Tempo wzrostu popularności Lotniska Chopina potwierdza – w związku z kurczącą się przepustowością – pilną potrzebę rozbudowy stołecznego portu, która została zaplanowana przez PPL na najbliższe lata.

Total
0
Shares
Zobacz również: