Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Prawie dwa miliony pasażerów na Okęciu w lipcu

Ponad 1,9 mln pasażerów obsłużono na Lotnisku Chopina w pierwszym miesiącu wakacji. Na bardzo dobre wyniki znaczący wpływ ma stałe zwiększanie się liczby pasażerów w ruchu międzynarodowym (głównie tranzytowym).

Rok wcześniej, w w lipcu 2017 roku, z usług warszawskiego portu skorzystało 1,7 mln pasażerów. To oznacza wzrost o 12,6 proc.

W ciągu siedmiu minionych miesięcy bieżącego roku w ruchu międzynarodowym było prawie 9 mln podróżnych (to więcej o prawie 20 proc. rok do roku), z czego 27 proc. stanowili pasażerowie tranzytowi. W całym 2017 roku było ich 24 proc.

Tegoroczne sukcesy Lotniska Chopina zostały zauważone także w Europie. Według opublikowanego właśnie raportu organizacji ACI stołeczny port – w podsumowaniach czerwca, pierwszego półrocza, a także drugiego kwartału 2018 roku – zajmuje czwarte miejsce, biorąc pod uwagę tegoroczny wzrost liczby pasażerów wśród lotnisk UE w grupie 2 (obsługującej od 10 do 25 mln osób).

W klasyfikacji pierwszego półrocza czwartą lokatę, wraz z lotniskiem Chopina, dzieli ex aequo port w Budapeszcie (oba lotniska zanotowały wzrost wielkości 14,8 proc.). Pierwszą trójkę wspomnianej grupy 2 (10-25 mln pasażerów) tworzą odpowiednio porty w Ankarze, Moskwie (Wnukowo) oraz w Kijowie (Boryspol).

Dodajmy, że również druga połowa roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wraz z początkiem sezonu zima 2018/19 na Lotnisko Chopina powróci brytyjska linia lotnicza easyJet. Przewoźnik zaoferuje z Warszawy cztery kierunki: Bazylea, Berlin Tegel, Genewa i Londyn Gatwick. Natomiast Wizzair zamierza uruchomić w tym czasie bezpośrednie połączenie z Wiedniem.

Tempo wzrostu popularności Lotniska Chopina potwierdza – w związku z kurczącą się przepustowością – pilną potrzebę rozbudowy stołecznego portu, która została zaplanowana przez PPL na najbliższe lata.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More