Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

36. Lajkonik już wozi krakowian

Na krakowskie tory 25 czerwca na linii nr 18 (Krowodrza Górka – Czerwone Maki P+R) wyjechał 36. Lajkonik. Kolejny, 37 tramwaj Stadler Tango z tej samej serii, także przeszedł już końcowe odbiory i jest przygotowany do wyjazdu w sobotę 26 czerwca.

Oznacza to, że dostawa z pierwszej umowy na zakup 35 tramwajów z początku 2018 roku została zrealizowana, a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie rozpoczęło realizację drugiej umowy (ramowej) na zakup 15 sztuk Lajkoników.

Kraków zamówił 110 sztuk w ramach pięciu umów z konsorcjum firm Stadler Polska i Stadler Środa:

  • umowa na zakup 35 tramwajów Lajkonik – podpisana 16 stycznia 2018 r.
  • umowa na zakup 15 tramwajów Lajkonik (opcja w ramach umowy ramowej) – podpisana 12 grudnia 2018 r.
  • dwie umowy na zakup 10 i 25 pojazdów Lajkonik II (umowa podstawowa i opcja w ramach umowy ramowej) – podpisane 29 kwietnia 2020 r.
  • umowa na zakup 25 tramwajów Lajkonik II (opcja w ramach umowy ramowej) – podpisana 4 listopada 2020 r.

Umowy z 2020 roku zapewniają dostawy Lajkoników w latach 2022-2023.

Dwa wagony wyposażone są w instalację umożliwiającą jazdę bez pantografu na odcinku trzech kilometrów z wykorzystaniem baterii. MPK S.A. w Krakowie testuje je w regularnym ruchu na linii nr 18 na I Obwodnicy. W sumie cztery tramwaje będą wyposażone w innowacyjny system, który pozwoli na jazdę bez sieci trakcyjnej, a pozostałe pojazdy będą przygotowane na zamontowanie tego systemu w przyszłości.

Stadler Tango Kraków „Lajkonik” to 33,4 metrowy, trójczłonowy i  niskopodłogowy tramwaj, który jest w stanie pomieścić 222 pasażerów w tym 82 na miejscach siedzących. Lajkoniki wyposażone są w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej, biletomaty oraz gniazdka 230V i ładowarki USB do ładowania urządzeń mobilnych. Tramwaje wyróżniają się szerszymi drzwiami (1,4 m), które mają przyspieszyć wymianę pasażerską. Nad drzwiami umieszczono czujniki zliczające pasażerów. 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More