Pociągiem w Bieszczady. Nowości w sezonie 2021

SN84-001 na stacji w Zagórzu/Fot. Emil Włuka

Od kilku lat z powrotem można dojechać pociągiem dalekobieżnym w Bieszczady. Dojazd drogą szynową jest możliwy do Zagórza, a latem także do Łupkowa. W tym roku po raz pierwszy od lat pociągi dotrą także do innych miejscowości.

Bieszczady są coraz popularniejszym kierunkiem turystycznych wycieczek Polaków. Słabo zaludnione, górskie tereny tworzą niespotykany nigdzie indziej klimat, który podbija serca wielu osób. Z uwagi na niską gęstość zaludnienia obszar ten jest nie najlepiej skomunikowany transportem zbiorowym. Był czas, że przez kilka lat dojazd pociągiem w te rejony był bardzo trudny. To jednak powoli się zmienia. Dzięki połączeniom PKP Intercity w Bieszczady da się dotrzeć pociągiem łatwiej.

Bezpośrednio z Krakowa

W tym roku bezpośrednie połączenia dalekobieżne kursują w Bieszczady ze stacji Kraków Główny, stanowiącej duży i ważny węzeł przesiadkowych. Docierają tutaj pociągi praktycznie z całej Polski, co ułatwia dojazd w Bieszczady nie tylko z Małopolski, ale także bardziej oddalonych regionów.

W tegorocznym sezonie od poniedziałku do piątku z Krakowa kursują dwa bezpośrednie pociągi do stacji Zagórz. O godzinie 9:40 wyrusza pociąg TLK Bieszczady, który dojeżdża do stacji docelowej w 4 godziny i 36 minut. Pociąg jedzie przez Tarnów, Gorlice Zagórzany, Biecz, Jasło, Krosno i Sanok, a w Zagórzu Melduje się o godzinie 14:16. Drugie połączenie, czyli pociąg TLK Wetlina, wyrusza z Krakowa o 19:56. Kursuje taką samą trasą jak pociąg TLK Bieszczady, a do Zagórza dociera 21 minut po północy. Podróż tym połączeniem zajmuje 4 godziny i 25 minut.

Z Zagórza pociąg TLK Wetlina wyrusza już o 4:54 i do Krakowa dociera o 9:26. Pociąg TLK Bieszczady opuszcza Zagórz o 15:03, a do Krakowa dojeżdża o 19:29, dzięki czemu można się z niego przesiąść jeszcze na kilka pociągów nocnych, jadących wgłąb Polski.

Kierunek Uherce i Łupków

Rozkład jazdy inaczej wygląda w weekendy. W soboty pociąg TLK Bieszczady kursuje w wydłużonej relacji aż do Łupkowa. Co ciekawe, po raz pierwszy na swojej trasie przejazdu pociąg ma postój na stacji Uherce. Pociąg do Uherzec wykona tak zwany zajazd kieszeniowy. Po wyjeździe z Nowego Zagórza i dojeździe do Uherec pociąg wróci do Zagórza, a następnie pojedzie w stronę Łupkowa przez Komańczę. Wyjazd pociągu TLK Bieszczady z Krakowa w soboty będzie odbywał się o 9:40. Do Nowego Zagórza dojedzie o 14:14, do Uherzec o 14:42. Do Łupkowa pociąg dojedzie o 16:21. W drogę powrotną w relacji przez Uherce pociąg TLK Bieszczady wyrusza w niedziele. Odjazd z Łupkowa odbywa się o 12:58, z Zagórza o 14:04, Uherzec o 14:29, z Nowego Zagórza o 15:04. W Krakowie pociąg melduje się o 19:29.

Dzięki połączeniu do stacji Uherce turyści mogą łatwiej dotrzeć w okolice jeziora Solińskiego oraz Myczkowskiego. Kilka razy dziennie kursują stąd autobusy w okolice wspomnianych jezior. W Uhercach znajduje się także browar rzemieślniczy oraz osobliwa kolejowa atrakcja w postaci przejażdżek drezynami rowerowymi. Przejażdżki odbywają się nieczynnym w ruchu kolejowym odcinku linii nr 108 na odcinku od stacji Uherce Mineralne w kierunku Krościenka.

W niedziele w rozkładzie jazdy pojawia się pociąg TLK Połoniny, który łączy stolicę Małopolski z Łupkowem. Z Krakowa Głównego wyrusza o godzinie 6:03, a do stacji docelowej Łupków dojeżdża o 12:04, a więc nieco ponad 6 godzin. Po drodze pociąg zatrzymuje się m.in. w Tarnowie, Gorlicach Zagórzanach, Bieczu, Jaśle, Krośnie, Sanoku, Zagórzu, Komańczy i Nowym Łupkowie. W stronę Krakowa pociąg kursuje w soboty. Wyjazd z Łupkowa odbywa się o 17:05, a z Zagórza o 18:08. Przyjazd do Krakowa zaplanowano na 22:43, co pozwala na przesiadkę na pociąg TLK Karpaty w kierunku Warszawy i Trójmiasta.  Uwaga, pociąg TLK Wetlina w soboty nie kursuje w relacji Kraków Gł. – Zagórza, a w niedziele w relacji Zagórz – Kraków Gł.

Z graficznym wyborem miejsca

Nowością w stosunku do lat ubiegłych jest graficzny wybór miejsca w pociągu podczas zakupu biletu przez internet. Od grudnia ubiegłego roku pociągi PKP Intercity kursujące w Bieszczady obsługiwane są taborem spółki SKPL. Pociągi TLK Bieszczady, Wetlina i Połoniny zestawione są wyłącznie ze spalinowych zespołów trakcyjnych serii SN84. Pojazdy są dość wiekowe, gdyż pochodzą z 1976 roku. Dzięki wózkom z hamulcami tarczowymi bieg jednostek jest cichy i spokojny, co podnosi komfort podróży. W składach znajdują się wagony klasy 1 i 2. Klasa druga jest zaaranżowana jako bezprzedziałowa z układem  siedzeń 2+2. Dopłacając do klasy 1, pasażer odbywa podróż w jednym z dwóch sześciomiejscowych przedziałów. Co ciekawe, podczas zakupu biletu przez Internet pasażer ma możliwość graficznego wyboru konkretnego miejsca w pociągu. Ta usługa nadal niedostępna jest w klasycznych składach wagonowych. Graficzny wybór miejsca dotychczas był możliwy tylko w pociągach pendolino oraz Pesa Dart i Stadler Flirt. Teraz można korzystać z tego udogodnienia także podczas podróży w Bieszczady.

Na Słowację

Skromną ofertę pociągów lokalnych w Bieszczady ma także Polregio. Najciekawszą dla turystów propozycją jest pociąg regio Wojak Szwejk, który od 2 lipca w piątki, soboty i niedziele będzie łączył Rzeszów Główny, Strzyżów, Jasło i Sanok z Łupkowem oraz słowackimi Medzilaborcami. Wyjazd z Rzeszowa zaplanowano wcześnie, bo o 5:59 rano. Przejazd zajmie 4 godziny i 25 minut. W Medzilaborcach pociąg zamelduje się o 10:24. W drogę powrotną ze słowackiej miejscowości do Rzeszowa pociąg wyruszy o 17:48.  W Rzeszowie regio Wojak Szwejk zamelduje się o 21:59, po 4 godzinach i 11 minutach jazdy. 

Między wspomnianymi kursami będzie kursowała także 1 para pociągów regio z Medzilaborec do Sanoka i z powrotem. Wyjazd z Medzilaborec zaplanowano o 10:31, a przyjazd do Sanoka o 12:12. Z Sanoka pociąg wyjedzie o 15:45, a do Medzilaborec dojedzie o 17:36. W weekend 25-27 czerwca wszystkie wymienione wyżej pociągi będą kursowały w skróconej relacji do Łupkowa.

Dodatkowe połączenia w tygodniu

Od 5 lipca na bieszczadzkich szlakach pojawią się dodatkowe pociągi łączące Łupków, Zagórz i Sanok uruchamiane przez Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych. Od poniedziałku do czwartku będą kursowały dwie pary pociągów:

  • Osława w relacji Sanok (o. 8:37) – Łupków (p. 9:54),  Łupków (o. 10:55) – Sanok (p. 12:12);
  • Przełęcz Łupkowska w relacji Sanok (o. 15:45) – Łupków (p. 17:02), Łupków (o. 18:12) – Sanok (p. 19:27);
  • Bieszczadzki Łącznik w relacji Zagórz (o. 8:20) – Sanok (p. 8:30), Sanok (o. 9:32) – Zagórz (9:42).
Total
1
Shares
Zobacz również: