Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Wagony 152A i 154A – pierwsze polskie wagony na 200 km/h

Pod koniec lat 90. XX wieku, po udanych doświadczeniach z produkcją pojazdów standardu UIC-Z2, czołowy producent pasażerskich wagonów kolejowych w Polsce – Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania rozpoczął produkcję pojazdów standardu UIC-Z1, dostosowanych do prędkości 200 km/h. Dziś przedstawiamy Państwu pierwsze polskie wagony zbudowane w tym standardzie – wagony klasy 1 152A i wagony klasy 2 154A.

Od produkowanych już pierwszej połowie lat 90. Wagonów standardu UIC-Z2 wagony standardu UIC-Z1 różniły się przede wszystkim wyższą prędkością maksymalną, wynoszącą 200 km/h zamiast 160 km/h. Ponadto, wagony standardu Z1 dawniej musiały być obowiązkowo wyposażone w hamulce magnetyczne, klimatyzację i zamknięty układ WC. Obecnie tymi samymi cechami charakteryzują się także wagonu standardu Z2, więc jedyną wyraźną różnicą pomiędzy tymi dwoma standardami jest prędkość maksymalna.

Wagony 152A

Pierwsze wyprodukowane w Polsce wagony w standardzie Z1 są wagonami bezprzedziałowymi. W 1997 roku powstały pierwsze wagony klasy 1 typu 152A. Produkcja trwała do roku 2003. W tym czasie powstały 24 wagony. Siedzenia wewnątrz wagonu zamontowano w układzie 2+1. Łącznie we wnętrzu znajdują się 54 miejsca siedzące. W między fotelami zwróconymi do siebie przodem zamontowano duże stoliki, umożliwiające pracę osobom zajmującym się obowiązkami służbowymi podczas podróży. Pierwotnie wszystkie wagony posiadały charakterystyczne biało – czerwono – błękitne malowanie, zwane „papugą”. Obecnie wszystkie kursują w malowaniu firmowym PKP Intercity.

W 2004 roku kilka wagonów 152A przebudowano w zakładach Pesa Bydgoszcz na tak zwane „sliperetki” (typ 152Az), z przeznaczeniem obsługi pociągi EN „Jan Kiepura”. Wewnątrz zamontowano komfortowe fotele z możliwością rozłożenia do pozycji półleżącej, co umożliwiało wygodną podróż w porze nocnej. Wagony wyróżniały się również specjalnym, biało – granatowym malowaniem. Obecnie, wagony również noszą firmowe malowanie PKP Intercity i po likwidacji pociągu EN „Jan Kiepura”, podobnie jak pozostałe wagony 152A, obsługują pociągi kategorii IC i EIC zestawiane przez Wagonownię Warszawa Grochów.

Wagony 154A

Wagony 154A są wagonami klasy 2, zbliżonymi konstrukcyjnie do typu 152A. Główne różnice polegają na aranżacji wnętrza. W środku wagonu klasy 2 znajduje się 80 foteli w układzie 2+2. Część siedzeń jest zwrócona do siebie, a pomiędzy nimi umieszczono duży stolik, podobnie jak w typie 152A. Produkcję wagonów 154A rozpoczęto w 1998 roku, a zakończono w 2002 roku. Łącznie wyprodukowano 40 sztuk tych wagonów. Ten typ podobnie jak swój odpowiednik klasy 1 początkowo nosił malowanie „papuga” zaś obecnie posiada malowanie zakładowe PKP Intercity. Przez kilka lat część wagonów 154A, obsługująca pociągi Berlin – Warszawa Express nosiła specjalne szare malowanie z granatowym pasem wzdłuż pudła wagonu oraz napisem „Berlin – Warszawa Express”. W 2006 roku 12 wagonów dostosowano do przewozu rowerów poprzez usunięcie półek na bagaż w jednym z krańców wagonów. Dzięki tej modyfikacji wagony zyskały 8 miejsc na rowery.

Wagony 154A można obecnie spotkać w wielu pociągach kategorii IC i EIC. Bardzo łatwo spotkać je szczególnie w pociągach międzynarodowych z Warszawy i Gdyni do Berlina, z Warszawy i Gdyni do Wiednia oraz z Warszawy do Budapesztu.

Wnętrze wagonu 154A/Fot. Emil Włuka

Czas na odświeżenie

Mimo, że wagony 152A i 154A są stosunkowo młodymi konstrukcjami, ich wnętrza stanowczo domagają się odświeżenia. W wagonach brakuje dziś m.in. będących już standardem gniazdek 230V oraz elektronicznego systemu informacji pasażerskiej. Szczególnie w wagonach 154A zauważalna jest konieczność przynajmniej wymiany starej, brązowej tapicerki foteli, którą nadal można spotkać w wielu wagonach tego typu. Również ściany i sufit wymagają odmalowania, zaś oświetlenie wymiany na wydajniejsze. Niestety jak dotąd PKP Intercity nie przedstawiło planów modernizacji wagonów 152A oraz 154A.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More