Oddala się groźba strajku w Polregio. Część marszałków zwiększyła finansowanie

Część Urzędów Marszałkowskich oraz spółka Polregio dogadały się w sprawie zwiększenia finansowania przewozów kolejowych. Oddala to widmo protestów i strajku generalnego zapowiadanego na poniedziałek.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio nadal utrzymuje, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki zostanie przeprowadzony strajk generalny. Władze kolejowej spółki poinformowały o wstępnym porozumieniu ze związkowcami. Polregio zgodziło się na podwyżki, ale potrzebuje zgody współwłaścicieli, czyli marszałków wszystkich województw.

Na zwiększenie finansowania kolejowych przewozów regionalnych zgodziło się część marszałków. Taką deklarację przedstawiły m.in. Urzędy Marszałkowskie z Pomorza, Pomorza Zachodniego oraz w województwie świętokrzyskim.

Podpisanie porozumienia między częścią marszałków a zarządem kolejowej spółki nie oznacza, że strajku nie będzie. Związkowcy zapowiadają, że musi dojść do podpisania porozumień w każdym z województw, aby odwołać strajk.

– Decyzja o strajku od północy 16 maja we wszystkich zakładach Polregio jest aktualna i bez porozumienia nie zostanie odwołana – informuje szef związku zawodowego maszynistów.

W piątek o godz. 13.00 ma odbyć się spotkanie zarządu Polregio ze związkami zawodowymi, by podjąć próbę podpisania porozumienia.

Jeśli do tego czasu wszyscy marszałkowie nie wyrażą zgody na podwyżki, Polregio będzie próbowało przekonać związki do częściowego porozumienia i odwołania strajku tylko w tych województwach, których marszałkowie zgodzili się na zwiększenie finansowania.

Total
19
Shares
Zobacz również: