Jak obliczyć fazy snu i zadbać o dobry sen?

Natłok spraw i życie w ciągłym pędzie sprawiają, że śpisz bardzo mało, a rano nie możesz się podnieść? Jeśli tak, to z pewnością chcesz poznać sposób, który pomoże Ci to zmienić. W zależności od tego, w jakiej fazie snu się budzisz, możesz czuć się mniej lub bardziej wypoczęty. Istnieje jednak narzędzie, które pomoże Ci obliczyć fazy, a także zadbać o dobry sen. Wyjaśniamy zatem, jak wykorzystać kalkulator snu oraz jak spać, by czuć się wyspanym!

Czym są fazy snu?

Fazy snu to naprzemienne stany, w których raz Twój sen jest lekki, a raz głęboki. Wyróżnia się dwie główne fazy – NREM oraz REM. Dodatkowo NREM obejmuje trzy stadia. W pierwszym Twoja świadomość otoczenia się zmniejsza. Zapadasz w lekki sen. W drugim jest on głębszy, lecz wciąż łatwo o wybudzenie. Trzecie stadium to najgłębszy sen, podczas którego nie odpowiadasz na bodźce zewnętrzne, a Twój organizm się regeneruje. Ostatnią jest faza REM, w której mogą pojawić się marzenia senne. Podczas odpoczynku przechodzisz przez około 4-6 takich cykli snu. Faza NREM trwa 80-100 minut, natomiast REM około 15 minut. 

Do czego wykorzystać kalkulator snu? 

Narzędzie, które pomoże Ci obliczyć, jak długo spać, to tzw. kalkulator snu. Pomaga on ustalić, o której musisz się położyć, by rano wstać wypoczętym, lub o której musisz wstać, gdy wiesz, w jakich godzinach się położysz. Narzędzie bierze pod uwagę szereg danych, m.in. wiek, a także planowaną godzinę zaśnięcia lub pobudki. Wygeneruje ono możliwy czas odpoczynku lub wstania.

Zwykle kalkulator snu przyjmuje 4-6 cykli regeneracji. Tyle potrzebujesz, by czuć się rano wypoczętym. Pamiętaj jednak, że uzyskane dane nie są jednoznaczne. Każdy ma inne zapotrzebowanie na sen, dlatego jak długo spać powie Ci Twój organizm. Obserwuj, po ilu godzinach czujesz się już dobrze, a po ilu powieki same Ci opadają i dostosuj czas snu pod siebie. 

Jak spać, by czuć się wyspanym?

Kalkulator snu to oczywiście nie wszystko. Takie narzędzie na pewno ułatwi Ci planowanie odpoczynku, lecz musisz zadbać także o higienę snu. Regularne wietrzenie sypialni oraz dbanie o wygodne łóżko czy materac to podstawa. Nie możesz zapomnieć również o czystej pościeli. Do wyboru są tekstylia wykonane z różnych materiałów. Dopasuj odpowiednie do swoich wymagań. Co ważne, jeśli jesteś alergikiem, zdecyduj się na kołdry i poduszki o właściwościach antyalergicznych. Zwróć uwagę także na tkaninę z możliwością termoregulacji. By znaleźć idealne tekstylia, możesz odwiedzić sklep z pościelą online Łóżkoholicy. Marka zapewnia bogaty wybór artykułów w różnych rozmiarach.

Total
0
Shares
Zobacz również: