Rekordowe Koleje Dolnośląskie. Więcej pasażerów niż przed pandemią

Fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie pochwaliły się wynikiem przewozowym za 2022 rok. Jak się okazuje, liczba pasażerów znacząco przewyższyła wynik z 2019 roku, sprzed pandemii COVID-19.

Miniony rok Koleje Dolnośląskie zamknęły z wynikiem 16 mln przewiezionych pasażerów. W ostatnim rekordowym, przedpandemicznym 2019 roku było ich 14,1 miliona.

– Rokrocznie pociągi Kolei Dolnośląskich pokonują coraz więcej kilometrów po torach na Dolnym Śląsku i niektórych miastach sąsiadujących z naszym województwem. W planie na rok 2023 chcemy zlecić regionalnym przewoźnikom przejechanie o 2 mln km więcej. Nie dziwi zatem, że z coraz lepszej oferty transportowej coraz chętniej korzystają Dolnoślązacy – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej.

Jak tłumaczy przewoźnik, osiągnięcie rekordowego wyniku było możliwe dzięki uruchomieniu nowych tras, m.in. do Świdnicy przez Sobótkę, a także uruchomionych w grudniu połączeń z Wrocławia do Głogowa i Ścinawy, a także z Legnicy do Chocianowa. Co ciekawe, osiągnięty wynik przewyższył oczekiwania kolejarzy.

– W 2022 roku planowaliśmy przewieźć ponad 15 mln pasażerów, a przewieźliśmy 16 mln. Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób korzysta z pociągów, bo świadczy to nie tylko o zaufaniu do Kolei Dolnośląskich, ale też, że udaje nam się przekonywać coraz większą liczbę osób, że pociągi są szybszym i bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Przewoźnik szacuje, że w 2023 roku, w 15. rocznicę działalności, biało-żółte pociągi przewiozą 100-milionowego dolnośląskiego pasażera. Jest szansa, że w kolejnych latach Koleje Dolnośląskie będą biły kolejne rekordy. W 2024 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnoślaśkiego planuje uruchomić ruch na nieużywanych od lat trasach z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju oraz z Jeleniej Góry do Karpacza. W dalszych planach są inwestycje w ramach programu Kolej Plus, czyli remont linii Legnica – Złotoryja, linii do Bogatyni oraz reaktywacja dworca Wrocław Świebodzki.

Total
0
Shares
Zobacz również: