Lotnisko we Wrocławiu musi być rozbudowane. W związku z największą inwestycją od czasu powstania lotniska, port będzie nieczynny od 26 października do 4 grudnia 2025 roku.
Rozbudowa wrocławskiego lotniska będzie przeprowadzana etapami: w pierwszym odbędzie się rozbudowa strefy operacyjnej, zaś w drugim nastąpi rozbudowa terminala i parkingów.
W ramach rozbudowy strefy lotniskowej zaplanowano:
- budowę nowej płyty postojowej na 12 samolotów pasażerskich,
- nową płyta do odladzania,
- budowę drogi kołowania o długości 2,5 kilometra,
- nową drogę zjazdową z pasa startowego,
- remont dróg kołowania.
Dzięki rozbudowie płyty postojowej, na lotnisku będzie mogło jednocześnie zmieścić się aż 28 samolotów.
– Będziemy mogli obsługiwać je równolegle, w tym te największe, międzykontynentalne. Zyskamy możliwość jednoczesnego wykonywania operacji cywilnych i wojskowych oraz będziemy robili to szybciej. Zwiększy się prawie dwukrotnie przepustowość startów i lądowań. Nasz port będzie jeszcze lepiej dostosowany do wzrastającej liczby pasażerów i ruchu towarowego – ocenia Karol Przywara, prezes spółki zarządzającej wrocławskim lotniskiem.
Rozbudowa części operacyjnej ma zostać zrealizowana do grudnia 2026 roku. Cała inwestycja będzie kosztowała 376 mln zł, z czego 200 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej.
Rozbudowa terminala i parkingów ma rozpocząć się w 2025 roku. Na razie jest jest znany wykonawca tej części projektu. Spółka dopiero planuje ogłosić przetarg.
Ponad miesiąc utrudnień
Prace na drogach kołowania będą wymagały tymczasowej zamknięcia portu lotniczego. Wrocławskie lotnisko będzie nieczynne w okresie od 26 października do 4 grudnia 2025 roku.
– Przez ostatnie miesiące intensywnie analizowaliśmy wszystkie scenariusze i żeby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i zminimalizować wpływ prac budowlanych na ruch pasażerski zdecydowaliśmy że wstrzymamy na 40 dni wykonywanie operacji lotniczych – tłumaczy Karol Przywara.
Wrocławskie lotnisko szacuje, że zamknie ten rok z wynikiem 4,5 mln pasażerów. Terminal i część lotnicza była projektowana na 4 mln pasażerów rocznie.