Polregio dość niespodziewanie ogłosiło przetarg na modernizację siedmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ED72, będących rozwinięciem serii EN57. Do niedawna wydawało się, że modernizacje jednostek Pafawagu definitywnie zakończono. Ostatnie takie przebudowy wykonano sześć lat temu.
W 2018 roku na polskie tory wyjechały ostatnie egzemplarze zmodernizowanych elektrycznych zespołów z rodziny 5B/6B/5B produkcji wrocławskiego Pafawagu. Wówczas do eksploatacji oddano warmińsko-mazurską jednostkę EN57ALc-1785 oraz 6 sztuk zmodernizowanych jednostek ED72Ac. Wydawało się, że przewoźnicy definitywnie zakończyli etap modernizacji jednostek EN57 i ich pochodnych.
Kilka dni temu Polregio ogłosiło jednak przetarg na modernizację 7 sztuk jednostek serii ED72. Chodzi o pojazdy należące do małopolskiego oddziału spółki o numerach 008, 009, 010, 011, 012, 013 i 014. Część z nich jeszcze kilka miesięcy temu można było spotkać w ruchu. Aktualnie wszystkie są odstawione.
Jednostki serii ED72, które wytypowano do modernizacji, są jeszcze względnie młode, wyprodukowane w latach 1994-1995. To właśnie wiek mógł wpłynąć na decyzję przewoźnika o modernizacji pojazdów.
Standard znany z poprzednich modernizacji
Zakres modernizacji ma być podobny do modernizacji jednostek ED72Ac sprzed sześciu lat. Pojazdy zyskają między innymi nowy napęd, silniki asynchroniczne, klimatyzację, gniazdka 230V, drzwi odskokowo-przesuwne, system zliczania pasażerów, defibrylatory czy nowy system informacji pasażerskiej. W składach pojawi się miejsce dla ośmiu rowerów. Jedna z dwóch toalet będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. W pojazdach będzie wygospodarowane miejsce na biletomaty i kasowniki.
Po modernizacji jednostki osiągną prędkość 120 km/h. Możliwa będzie ich eksploatacja w trakcji podwójnej oraz w parze ze zmodernizowanymi wcześniej ED72Ac.
Polregio czeka na oferty potencjalnych wykonawców do 27 grudnia. Jedynym kryterium wyboru zakładu remontowego będzie cena. Zmodernizowane jednostki mają wyjechać na tory do 31 marca 2027 roku. Warto podkreślić, że cena modernizacji może okazać się dla przewoźnika zaskoczeniem. Modernizacje jednostek ED72 w 2018 roku kosztowały niespełna 10 mln zł za jeden pojazd. W ciągu 6 lat koszty produkcji i modernizacji taboru kolejowego poszybowały jednak mocno w górę.
ED72 stanowią rozwinięcie serii EN57. W latach 1993-1996 wyprodukowano 21 składów. ED72 to w zasadzie wydłużona o jeden człon jednostka EN57 z bardziej komfortowym, jak na lata produkcji, wnętrzem, dostosowanym do ruchu ponadlokalnego. W momencie produkcji wyróżniały się miękkimi kanapami w klasie 2, wygodnymi, rozkładanymi fotelami w klasie 1, niewielką przestrzenią barową oraz ciepłą pastelową kolorystyką wnętrza. Aktualnie w ruchu pozostały tylko jednostki po gruntownej modernizacji.