Podróże lotnicze w Polsce cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej wybieramy samolot jako środek transportu na wyjazdy w czasie wakacji, majówki bądź też ferii zimowych. Trend ten jest widoczny również i w statystykach, prowadzonych przez wszystkie porty lotnicze w Polsce.
Nie ma już śladu po pandemicznym dnie, a co więcej – wiele lotnisk ustanowiło w 2023 roku rekordy pod względem obsłużonych pasażerów. Które z portów lotniczych w Polsce są najchętniej wybierane przez podróżnych?
Warszawskie Okęcie – król jest jeden
Port lotniczy im. Fryderyka Chopina w warszawskiej dzielnicy Okęcie pozostaje niekwestionowanym liderem na polskim rynku lotniczym. Oferuje ono regularne loty nie tylko w granicach naszego kontynentu, ale również międzykontynentalne, w tym chociażby do dalekich krajów Azji bądź Ameryki Północnej.
W 2023 roku Okęcie obsłużyło 18 mln 472 tysięcy pasażerów, a więc blisko o 30% więcej niż w roku poprzednim. Stąd też, wielu ekspertów uważa, że położone w granicach administracyjnych Warszawy lotnisko zbliża się do krańca swojej wytrzymałości. Niemniej jednak nie da się ukryć, że lokalizacja jest główną zaletą Okęcia. Z większości warszawskich dzielnic dostaniemy się tam komunikacją miejską w maksymalnie kilkadziesiąt minut.
Które lotniska na dalszych miejscach podium?
Na drugim miejscu wśród najpotężniejszych polskich lotnisk znajduje się port lotniczy im. Jana Pawła II w Kraków-Balice. Położony jest on nieco na zachód od granic administracyjnych stolicy Małopolski. Lotnisko łączy z Krakowem wiele linii autobusowych oraz szybka kolejka miejska, po której pociągi śmigają co kilkanaście minut. Z uwagi na międynarodową popularność krakowskich zabytków, lotnisko w Balicach przyciąga bardzo dużo zagranicznych turystów. W 2023 roku obsłużyło ono aż 9,4 mln pasażerów.
Trzecie miejsce w krajowym rankingu zajmuje natomiast port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie. Obsługuje on aglomerację trójmiejską, zamieszkałą łącznie przez ok. milion mieszkańców. W 2023 roku ów port lotniczy mógł pochwalić się astronomiczną liczbą 5,9 mln pasażerów.
Poza podium
Czwarte miejsce w Polsce zajmuje port lotniczy Katowice – Pyrzowice, obsługujący cały obszar konurbacji górnośląskiej, zamieszkały przez ok. 3 mln Polaków. Kluczem do jego sukcesu jest doskonała lokalizacja przy węźle drogi ekspresowej S1 oraz autostrady A1. W 2023 roku katowickie lotnisko obsłużyło 5,6 mln pasażerów.
Piątym miejscem w kraju poszczycić może się natomiast port lotniczy im. Mikołaja Kopernika Wrocław – Strachowice. Dolnośląskie lotnisko w 2023 roku przyciągnęło aż 3,8 mln podróżnych, a więc aż o 35% więcej niż w roku poprzednim.
Szóste miejsce w Polsce należy do drugiego lotniska Warszawy, a więc do portu lotniczego Warszawa – Modlin, położonego na północ od stolicy, w mieście Nowy Dwór Mazowiecki. Modlin słynie głównie jako baza tanich linii, a więc wybierany jest przez osoby preferujące budżetowe podróżowanie. W 2023 roku port lotniczy obsłużył 3,4 mln pasażerów.
A jak wyglądają pozostałe polskie lotniska?
Na siódmym miejscu w Polsce plasuje się port lotniczy im. Henryka Wieniawskiego Poznań – Ławica. Wielkopolskie lotnisko obsłużyło w 2023 roku 2,8 mln turystów.
Na dalszych pozycjach znajdują się: port lotniczy Rzeszów – Jasionka (0,9 mln), Szczecin – Goleniów (0,5 mln), Lublin – Świdnik (0,4 mln), Bydgoszcz – Szwederowo (0,35 mln), Łódź – Lublinek (0,35 mln), Olsztyn – Szymany (0,15 mln), Warszawa – Radom (0,1 mln) oraz Zielona Góra – Babimost (0,05 mln).