Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka jest jedynym cywilno-wojskowym lotniskiem na Podkarpaciu. Pasażerowie mogą polecieć stąd zarówno w kierunkach krajowych, jak i zagranicznych.
O lotnisku w Rzeszowie
Port Lotniczy Rzeszów Jasionka funkcjonuje od 1941 roku. Jest położony we wsi Jasionka, w odległości 14 km od centrum Rzeszowa. Przed pandemią z lotniska korzystało niespełna 700 tys. pasażerów, co dawało siódme miejsce w kraju pod względem liczby obsłużonych podróżnych. Pasażerowie korzystają z nowego terminala, oddanego do użytku w 2013 roku.
Ciekawostką jest fakt, iż rzeszowskie lotnisko posiada drugą co do długości drogę startową w Polsce, zaraz po warszawskim lotnisku Chopina. Długość pasa wynosi 3200 metrów, a szerokość 65 metrów. Obiekt służy zarówno lotnictwu cywilnemu, jak i wojskowemu. Lotnisko jest w stanie przyjąć największe samoloty świata. Kilkukrotnie lądował tutaj największy samolot świata Antonov An-225 Mirja.
Loty z Rzeszowa
Z Rzeszowa można polecieć samolotem w kierunkach krajowych i zagranicznych. Większość lotów międzynarodowych wykonywanych jest do miast europejskich. Jest to jednak jeden z trzech portów lotniczych w Polsce, z którego wykonywane są rozkładowe loty do Ameryki, z wykorzystaniem samolotów szerokokadłubowych. Raz w tygodniu odlatują stąd rejsy do nowojorskiego lotniska Newark.
Szczegółowa siatka lotów, którą lotnisko Rzeszów Jasionka oferuje na wakacje 2022 prezentuje się następująco:
- Bristol – 2 razy w tygodniu,
- Burgas – 2 razy w tygodniu,
- Dublin – 2 razy w tygodniu,
- East Midlands – 2 razy w tygodniu,
- Londyn Luton – 6 razy w tygodniu,
- Londyn Stansted – 9 razy w tygodniu,
- Manchester – 2 razy w tygodniu,
- Nowy Jork – Newark – 1 raz w tygodniu,
- Olsztyn – Mazury – 2 razy w tygodniu,
- Oslo Torp – 2 razy w tygodniu,
- Warszawa – codziennie,
- Wenecja – 1 raz w tygodniu,
- Zadar – 1 raz w tygodniu.
Rozkład lotów oraz godziny rejsów w poszczególne dni można znaleźć na stronie Portu Lotniczego Jasionka.
Linie lotnicze latające z Rzeszowa
Aktualnie z rzeszowskiego lotniska regularne loty wykonuje trzech przewoźników: Polskie Linie Lotnicze LOT oraz tanie linie Wizz Air i Ryanair. Polski przewoźnik oferuje loty na trasach krajowych: do Gdańska, Warszawy i Olsztyna, a także do Nowego Jorku, Wenecji i Zadaru. Tanie linie wykonują loty głównie do Wielkiej Brytanii. Ryanair lata także do Dublina, a Wizz Air do Burgas i Oslo.
Dojazd do lotniska Rzeszów
Do lotniska w Rzeszowie można dojechać na kilka sposobów. Z dojazdem poradzą sobie zarówno osoby posiadające własny samochód, jak i korzystające z transportu publicznego. Poniżej prezentujemy kilka sposobów dojazdu do rzeszowskiego lotniska.
Autobusem
Transport publiczny z centrum Rzeszowa zapewniają autobusy miejskie ZTM Rzeszów. Z centrum miasta kursują autobusy dwóch linii: 51 z ulicy Bardowskiego i 53 z ulicy Jana Kasprowicza. Bilety można kupić w kilku punktach:
- w automacie biletowym w terminalu pasażerskim,
- u kierowcy (tylko za gotówkę),
- w biletomatach w autobusach
- w kiosku Relay w terminalu pasażerskim na poziomie 0.
Linia 51 funkcjonuje tylko w dni robocze w godzinach porannego i popołudniowego szczytu oraz późnym wieczorem, z częstotliwością co około 60 minut. Linia 53 funkcjonuje codziennie. W dni robocze kursy są wykonywane co 60 minut w godzinach, w których nie funkcjonuje linia 51. W soboty kursy są wykonywane co godzinę przez większość dnia, z kilkoma przerwami, m.in. W niedzielę i święta wykonywanych jest tylko 7 kursów, po 6 rano, po 11, 12, 15, 16 oraz po 22 i po północy. Czas przejazdu autobusem z centrum wynosi około 40 minut.
Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim.
Pociągiem
Aktualnie do rzeszowskiego lotniska nie dociera transport kolejowy. Za kilka lat to się jednak zmieni za sprawą budowy nowej linii kolejowej do portu lotniczego. Prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2023 roku. Czas przejazdu pociągiem według aktualnych zapowiedzi miałby wynieść około 15 minut.
Samochodem
Dojazd samochodem na lotnisko nie jest skomplikowany. Połączenie z centrum Rzeszowa zapewniają drogi krajowe nr 9 i 19. Nieopodal lotniska przebiega także autostrada A4 oraz droga ekspresowa S19.
Parkingi przy lotnisku Rzeszów
Rzeszowski Port Lotniczy posiada dwa oficjalne parkingi. Na niestrzeżonym parkingu P1, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego terminala pasażerskiego, oferowane są krótkoterminowe miejsca postojowe. Do dyspozycji pasażerów znajduje się 560 miejsc. Po zachodniej stronie terminala znajduje się parking długoterminowy P2, liczący 297 miejsc.
Godzina parkowania na parkingu P1 kosztuje 9 złotych. Dwie godziny to koszt 16 złotych. Postój do jednej doby kosztuje 39 zł, a każda kolejna doba dodatkowe 15 złotych. Na parkingu P2 cena postoju do 8 dni wynosi 69 złotych. Od 9 do 15 dni należy zapłacić 129 złotych, a od 16 do 21 dni 179 złotych. Każda kolejna doba postoju kosztuje dodatkowe 10 złotych.
Co ważne, postój do 10 minut na parkingu P1 jest bezpłatny. Jest to korzystna opcja dla osób chcących tylko odebrać lub dowieźć bliskich i znajomych na samolot.
Opłaty za parkowanie można dokonać w kasie automatycznej przed wyjazdem z parkingu lub w kasach znajdujących się przy wyjściu głównym z terminala. Płatności można dokonać gotówką lub kartami kredytowymi.