ITD sprawdzi autokary jadące na ferie

Konferencja inaugurująca akcję/ Fot. mat.pras.GITD

Dziś na warszawskim Torwarze po raz kolejny ruszyła akcja “Bezpieczny autokar – ferie 2018”, której inicjatorem od lat jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przez cały okres ferii zimowych będą prowadzili wzmożone kontrole autokarów sprawdzając przede wszystkim ich stan techniczny, czas pracy oraz trzeźwość kierowców.

– Przed każdym wyjazdem na ferie zimowe, chcemy przypomnieć jak bezpiecznie wrócić z wypoczynku. Zachęcamy, aby odwiedzać stronę Inspekcji Transportu Drogowego i dowiedzieć się w jaki sposób sprawdzić stan techniczny autobusów. Zarówno my, jak i Inspekcja Transportu Drogowego będziemy reagować na wszelkie zgłoszenia – powiedziała podczas konferencji inaugurującą tegoroczną edycję akcji Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

W okresie ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy skontrolowali 1177 autokarów przewożących dzieci, z czego 154 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi. Łącznie zatrzymano 47 dowodów rejestracyjnych, z tego 8 pojazdów ze względu na fatalny stan techniczny nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Na uwagę zasługuje również fakt, że żaden z kontrolowanych kierowców nie znajdował się pod wpływem alkoholu.

– Oprócz wyznaczonych stałych punktów, inspektorzy będą prowadzić kontrole, w miarę możliwości, w miejscu wyjazdu autokarów, a także na najczęściej uczęszczanych szlakach komunikacyjnych. Inspektorzy szczególną uwagę zwrócą, oprócz stanu technicznego, na czas pracy kierowców, ponieważ przemęczony kierowca stanowi bardzo duże zagrożenie na drodze – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Total
0
Shares
Zobacz również: